34. sesja Rady Miasta. Relacja

9:03
Rozpoczęły się obrady 34. sesji Rady Miasta.
9:10
Wprowadzono zmiany w porządku obrad.
Wnioskowano o zdjęcie uchwały w sprawie wyboru sposobu prowadzenia gospodarki komunalnej w zakresie zadania własnego gminy obejmującego sprawy kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych polegających na zaprojektowaniu, przebudowie i eksploatacji stadionu KS „Ruch”, położonego przy ul. Cichej 6 w Chorzowie.
Wniosek nie przeszedł.
Wnioskowano o zdjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie zamiany nieruchomości położonych w Chorzowie przy ul. Józefa Ryszki i ul. Teodora Kalidego.
Wniosek nie przeszedł.
9:12
Przyjęto protokół 32. sesji Rady Miasta.
9:13
Zastępca prezydenta Chorzowa Wiesław Ciężkowski składa informację o działaniach podjętych w okresie między sesjami.
9:18
Trwa składanie interpelacji przez radnych.
Jacek Nowak (PiS) mówi o pracach drogowych w naszym mieście. Wspomina m.in. remont ul. Siemianowickiej. Pyta, z czego wynikają długie realizacje prac. Prosi o wykaz terminów rozpoczęcia i zakończenia robót toczonych w Chorzowie. Radny mówi też o pogarszającym stanie czystości na obiektach miejskich. J. Nowak porusza także temat programu „Mieszkanie Plus”. Pyta prezydenta, czy analizował warunki tego programu? Radny po raz kolejny pyta o odpowiedź na swoje pytania postawione władzom Ruchu Chorzów. – Czy prezydent rozważa wymianę osoby reprezentującej miasto w zarządzie Ruchu?
Piotr Wróblewski (PiS) pyta jakie flagi, z jakimi emblematami zostaną wywieszone w Chorzowie 15 lipca na ul. Wolności.
Halina Hiltawska (WdCh) pyta o inwestycję toczoną na Starym Osiedlu w pasie zieleni. Radna mówi także o wysuniętych drzewach w okolicy ogródków na Niedźwiedzińcu, które zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców.
Krzysztof Szulc (RAŚ) pyta o prace na terenie zabytkowej rzeźni.
9:27
Podjęto uchwałę o zmianie uchwały Nr XVI/300/15 Rady Miasta Chorzów z dnia 17 grudnia 2015 roku w sprawie uchwały budżetowej Miasta Chorzów na rok 2016.
9:29
Podjęto uchwałę w sprawie uchwalenia zmian "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Chorzów".
Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa, mówi, że ten projekt umożliwia w dalszej perspektywie uruchomienie kopalni „Barbara”.
- Niniejsza zmiana nie przewiduje przekwalifikowania gruntów, zmian przeznaczenia i przekształcenia powierzchni, a jedynie wypełnia obowiązek ustawowy wprowadzenia obszarów udokumentowanych złóż kopalin.
W uzasadnieniu chwały wspomniano, że miasto Chorzów wiąże duże nadzieje z planowaną eksploatacją złoża, gdyż otwiera to perspektywę kilku tysięcy miejsc pracy, co powinno mieć wpływ na zmniejszenie problemu bezrobocia nie tylko w Chorzowie, ale również w miastach sąsiednich. Skutkiem finansowym poniesionym przez miasto Chorzów przy sporządzeniu zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania są koszty materiałów geodezyjnych oraz koszty sporządzenia projektu zmiany studium.
9:32
Podjęto uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Chorzów dla części obszaru gminy Chorzów położonego w rejonie ulic Skargi i Kościuszki.
9:35
Podjęto uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Chorzów dla części obszaru gminy Chorzów położonego w rejonie ulicy Karola Miarki.
Marcin Michalik, zastępca prezydenta, mówi, że uchwała dotyczy budynku szpitala. Od przyszłego roku budynek nie będzie wykorzystywany przez szpital na cele medyczne. Wszystkie oddziały zostaną przeniesione na ul. Strzelców Bytomskich. Miasto zamierza się starać o środki, które pozwolą na remont i adaptację budynku na cele mieszkaniowe.
9:36
Podjęto uchwałę w sprawie przyznania dotacji celowej z budżetu miasta na sfinansowanie prac konserwatorskich polegających na renowacji ogrodzenia kościoła im. Marcina Lutra, zlokalizowanego przy ul. Powstańców 13 w Chorzowie (kolejny etap).
9:38
Podjęto uchwałę w sprawie zaopiniowania propozycji planu "Aglomeracji Chorzów - Świętochłowice".
9:55
Nie podjęto uchwały w sprawie wyboru sposobu prowadzenia gospodarki komunalnej w zakresie zadania własnego gminy obejmującego sprawy kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych polegających na zaprojektowaniu, przebudowie i eksploatacji stadionu KS „Ruch”, położonego przy ul. Cichej 6 w Chorzowie.
Jacek Nowak mówi, że CP może zajmować się 89 zadaniami, w tym takimi jak wytwarzanie energii elektrycznej. – Może wpiszmy działalność wszelaką. Czy wszystkie zadania musimy wpisywać?(…) Ma być Centrum Przedsiębiorczości, które ma pobudzać działalność przedsiębiorców na terenie naszej gminy. (…). Jest mnóstwo innych rzeczy, które nijak się mają do działań CP.
Marek Kopel (WdCh) mówi, że RM określa zakres działalności spółki. Radny mówi, że w uchwale niepotrzebnie wpisano wszystkie możliwe działalności gospodarcze. – Prosiliśmy, aby w uchwale wpisać zadania, które realizuje spółka i zadania, które chcemy by realizowała.
Marcin Michalik mówi, że tak się dzieje w biznesie, że spółki mają szeroki zakres działalności. – Nigdy nie wiadomo, co się zdarzy. (…). To już wszystko w CP funkcjonuje. Prośba wojewody była taka, żeby to wprost było wypisane w uchwale. (…). Dobrze wiemy, że dla nas CP to działania związane z promocją przedsiębiorczości. (…).
9:58
Podjęto uchwałę w sprawie zaliczenia do kategorii dróg gminnych drogi powstałej na odcinku łączącym ulicę Katowicką z ulicą Stanisława Moniuszki położonej w granicach administracyjnych miasta Chorzów.
10:00
Podjęto uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż lokalu użytkowego nr U3 położonego w Chorzowie przy ul. Dąbrowskiego 61 i przyznania pierwszeństwa w jego nabyciu najemcy.
10:08
Podjęto uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na odpłatne nabycie na rzecz Miasta Chorzów od Skarbu Państwa nieruchomości gruntowej zabudowanej, położonej w Chorzowie przy ul. Targowej.
Miasto zamierza kupić tereny po byłych MTK. – Chcielibyśmy te tereny zaktywizować – mówi Marcin Michalik.
Marek Kopel pyta o przyszłe plany dotyczące zagospodarowania terenu.. Radny pyta też, czy wynegocjowano cenę za kupno.
- Teren ma bardzo duży potencjał inwestycyjny i gospodarczy – mówi M. Michalik. – Ten obszar ma swój pan zagospodarowania przestrzennego, który mówi o usługach, jest możliwa mieszkaniówka. Przede wszystkim plan dotyczy usług. (…). Koncepcji i pomysłów jest wiele. (…). Żadnych konkretnych rozmów nie prowadzimy. (…) Umówiliśmy się z urzędem wojewódzkim, że przejmiemy ten teren w użytkowanie wieczyste. Zastępca prezydenta dodaje, że miasto będzie musiało zapłacić 5,5 mln zł.
10:23
Nie podjęto uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie zamiany nieruchomości położonych w Chorzowie przy ul. Józefa Ryszki i ul. Teodora Kalidego Projekt wraca ponownie pod obrady RM.
– Jesteśmy zainteresowani zakupem terenu przy ul. Kalidego jako elementu rewitalizacji Chorzowa II – mówi M. Michalik. – Mamy zapewnienie, że teren przy ul. Ryszki nie będzie przeznaczony na cele budowlane. (…). Przyszły właściciel w dalszym ciągu chce tam prowadzić funkcję parkingową.
Bernadeta Biskup (PiS) przypomina, że podczas ostatniego głosowania nad tą uchwałą wszyscy radni głosowali przeciw jej podjęciu. – W momencie zamiany będzie to parking prywatny. (…). Nie widzę sensu zamiany tego, spowoduje to, że stracimy część terenu z niekorzyścią dla mieszkańców.
Marek Kopel mówi, że są trzy problemy związane z tą uchwałą: nabycie przez miasto od prywatnego właściciela terenu przy ul. Kalidego; sama zamiana nieruchomości; utrata miejsc parkingowych. – Jeśli chodzi o kupno terenu przy ul.Kalidego to Rada pewnie wyraziłaby zgodę, gdyby określona była cena nabycia i cel. Jeśli chodzi o zamianę nieruchomości, to dobrze byłoby poznać warunki finansowe. Jeśli chodzi o miejsca parkingowe, to nowy właściciel chce zlikwidować miejsca parkingowe pod pawilonemi, do zrobienia, których był zobligowany i kupić od miasta parking gotowy, naprzeciwko pawilonu. Jeżeli się na to zgodzimy, to bilans miejsc parkingowych w tym miejscu będzie około minus 60. Marcin Michalik mówi, że miasto stara się umożliwić zamianę. – Czasem jest to możliwe, czasem nie. (…). Najchętniej zamienilibyśmy się grunt za grunt. (…). Zastępca prezydenta mówi, że na wspomnianym parkingu często stoją przyczepy z reklamami. Podkreśla, że w miarę możliwości są one usuwane.
10:24
Trwa udzielanie odpowiedzi na interpelacje radnych.
Odpowiada Wiesław Ciężkowski, zastępca prezydenta.
O terminach robót. Zastępca prezydenta mówi, że prace są realizowane zgodnie z harmonogramem.
O stanie czystości. – Nie wpłynęły żadne skargi z tym związane.
O flagach. – Oflagowanie 15 lipca dotyczy całego regionu.
O inwestycji na Starym Osiedlu. – To nie jest inwestycja miasta. Rozpoznamy sytuację.
O drzewach przy Niedźwiedzińcu. – Będzie kontrola stanu drzew.
O rzeźni. – Miasto sprawdzi jakie prace remontowe są wykonywane. (…). Zaległy podatek za lata 2010-13 zaskarżył właściciel. Toczy się postępowanie sądowe.
Odpowiada Marcin Michalik, zastępca prezydenta.
O programie „Mieszkanie Plus”. – Na razie są generalne założenia. Nie ma konkretów. My jesteśmy zainteresowani. Jest jeden teren przy ul. Maciejkowickiej, który można docelowo na ten program przeznaczyć.
O Ruchu. – Skierowaliśmy pismo proszące o szybszą pracę naszego przedstawiciela.
10:33
Wolne wnioski, zapytania i informacje.
Krzysztof Szulc mówi, że flagi wywieszane 15 lipca są flagami okolicznościowymi.
Piotr Wróblewski mówi, że flaga wywieszona w ubiegłym roku nawiązuje do pruskiego Śląska. - Te symbole nie są związane z historią Górnego Śląska.
Marek Kopel mówi o bogatej historii naszego miasta, dodaje że nie możemy się od niej odcinać.
10:43
Koniec sesji.
Reklama:
Dyskusja: