Aktywny Freeland

Chorzowianin 2017-02-15 | Komentarzy: 0
Stowarzyszenie muzyczno-teatralne Freeland zostało zarejestrowane w Urzędzie Miasta Chorzów we wrześniu 2016 r. przez trzy osoby, które działały już wcześniej w okalnej przestrzeni kultury, wyrażając ją między innymi muzyką i teatrem. Ponadto trzon stowarzyszenia stanowią członkowie honorowi, którzy wychowali się w Chorzowie, jednak życie pokierowało ich w różne części świata, m. in. do USA czy Niemiec.
Aktywny Freeland

Stowarzyszenie składa się z trzech sekcji Teatralnej, Wokalnej i Muzycznej. Miejscem regularnych spotkań jest Starochorzowski Dom Kultury w Chorzowie. Członkowie wybrani na castingu zorganizowanym we wrześniu spotykają się tam poznając sztukę, teatr i śpiew. Rozwijają przy tym swoje talenty. Sekcja Muzyczna ma inne zadania, przygotowuje aranżacje muzyczne, które będą wykorzystywane w spektaklach. Dedykowanym miejscem spotkań tej sekcji jest Centrum Aktywizacji Społecznej, to właśnie tam mieści się siedziba Stowarzyszenia.

Okres świąteczny to dynamiczny czas działalności Stowarzyszenia Freeland. Które, korzystając z zaproszeń, angażowało się w różne wydarzenia związane z odwiedzinami wszelkich społeczności i środowisk.

15 grudnia ubiegłego roku było to na przykład spotkanie opłatkowe społeczności romskiej, które miało miejsce w Śląskiej Fundacji Inicjatyw Społecznych w Ośrodku Integracji Społecznej. Bardzo ciekawy i kulturowo rozwijający wieczór, w którym muzyka w wykonaniu Stowarzyszenia Freeland przeplatała się z tańcem i śpiewem grup romskich.

Kolejnym wydarzeniem było "Kauflandowanie", czyli całodniowe kolędowanie w Kauflandzie przy ul. Kościuszki.
Wartym uwagi również było uczestnictwo w jasełkach szkolnych Zespołu Szkół Budowlanych w Chorzowie, na które tradycyjnie - bo już od pięciu lat (wcześniej jako wspólnota "Dm i Przyjaciele") „Freeland” jest zapraszany.

Święta, święta i po świętach... nadszedł dzień 29 grudnia. Rano kolędowanie w hospicjum, a po południu udział w Koncercie Charytatywnym organizowanym na rzecz Dominika Mattern.

Nadszedł trudny i bardzo zimny weekend Trzech Króli. To właśnie w ten mroźny wieczór w Parafii Świętego Antoniego miało miejsce wyjątkowe wydarzenie pod tytułem "Międzykulturowy wieczór kolęd i pastorałek", które prowadził Bartosz Smoleń ze Stowarzyszenia Artystów Tułaczy. Freeland wraz z innymi wykonawcami, czyli: "Dm i Przyjaciele" z parafii św. Wawrzyńca, "Boże Nutki" z parafii św. Antoniego, uczniowie Szkoły Muzycznej II stopnia, dzielnie rozgrzewali serca słuchaczy, w chłodnym, aczkolwiek pięknym kościele.

Dwa dni później w Parafii św. Wawrzyńca miał miejsce bardzo podobny koncert, w zmienionym składzie, ale pod przewodnictwem Stowarzyszenia Freeland.

Stowarzyszenie muzyczno teatralne Freeland współpracuje ze Stowarzyszeniem Artystów Tułaczy już od września 2016r. Efekty tej wspólnej działalności były widoczbe podzczas występów kolędowych Freeland w różnych środowiskach lokalnych miasta Chorzów. Tym razem Freeland został zaproszony do wspòlnej realizacji spektaklu muzycznego "Skrzypek na Dach(a)u " ,wystawianego na deskach Starochorzowskiego Domu Kultury w Chorzowie. To oparta na znanej powieści Szolema Alejchema „Dzieje Tewji Mleczarza”, która z ukraińskiej przestrzeni sztetli przenosi nas w otoczone murami pogardy i nienawiści żydowskie getto obnażające istotę ludzkiej natury. Ta dosyć kontrowersyjna próba ukazania prawdziwego żydowskiego ducha odwiecznych tradycji, zestawiona z brutalną rzeczywistością wojny – bawi i wzrusza, uświadamiając co tak naprawdę stanowi sekret długowieczności judaistycznej kultury, która po dziś dzień oddziałuje na naszą współczesną cywilizację. Realizowana przez młodych, ambitnych artystów – członków Stowarzyszenia Artystów Tułaczy oraz Stowarzyszenia Freeland , których zamiarem było ukazać spektakl w zupełnie nowym i odmiennym stylu. Pokazuje jak przy pomocy wspólnej pracy, można osiągać wytyczone przez siebie, wielkie cele.

 

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.