Chorzów będzie współpracował z Neseberem

Chorzowianin 2017-09-14 | Komentarzy: 0
Czterdziesta sesja rady miasta odbyła się wyjątkowo w środę. Okazja była nadzwyczajna. Podczas obrad podpisane zostało porozumienie o współpracy między Chorzowem a Neseberem z Bułgarii.
Chorzów będzie współpracował z Neseberem

Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa (z lewej) i Nikolaj Dymitrow, burmistrz Neseberu (z prawej) wymieniają się prezentami podczas 40. Sesji Rady Miasta | fot. Adrian Ślązok

W sesji Rady Miasta uczestniczył Nikolaj Dymitrow, burmistrz Neseberu. – Okazuje się, że siedemdziesiąt procent Polaków odwiedzających nasze miasto pochodzi ze Śląska. Bardzo nam się podoba Chorzów. Podczas pierwszej wizyty nauczyliśmy się, co oznacza słowo Sztygarka. Widzieliśmy park chorzowski, ogród zoologiczny. Z wielką radością tu przyjeżdżamy – mówił w rozmowie z portalem Chorzowianin.pl.

Z treści porozumienia wynika, że jego celem jest wspieranie dalszego rozwoju stosunków między społecznościami Chorzowa i Neseberu w dziedzinie kultury, ale także nawiązanie współpracy na polu naukowym, historycznym i turystycznym, a także umożliwienie mieszkańcom obu miast poznania tradycji i zwyczajów naszych narodów.

– Współpraca między Chorzowem a Neseberem trwa już długo. Mam nadzieję, że dzisiejsze uroczyste wydarzenie sprawi, że będzie jeszcze ciaśniejsza i będzie trwała przez następne lata – mówił podczas sesji Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Jak czytamy w porozumieniu, którego pełną treść publikujemy poniżej, w praktyce gminy będą między innymi wspólnie organizować imprezy kulturalne, wymieniać się w dziedzinie opieki zdrowotnej, nauki, edukacji, turystyki i biznesu, będzie odbywała się wymiana artystów, uczniów i pracowników szkół.

– Jest to piękna chwila, na którą czekaliśmy od 2014 roku. Wtedy zupełnie przypadkowo pojechaliśmy do Neseberu na tamtejszy festiwal – opowiada Karol Pielok, inicjator współpracy ze strony miasta Chorzów, kierownik zespołu wokalnego „Na Szlaku". Co roku chorzowski zespół wraca z festiwalu z nagrodami. 

Czytaj wiecej: Nowy partner Chorzowa dzięki zespołowi z Batorego

– To wyjątkowa przyjaźń, która cieszy społeczność Chorzowa i nas – dodaje Lidia Pietrzyk-Wangiełowa, prezes Polskiego Stowarzyszenia w Burgas.

Współpraca między Chorzowem a Neseberem nie jest jeszcze traktowana na takim samym poziomie, jak współpraca z innymi miastami partnerskimi Chorzowa, do których należą Iserlohn (Niemcy), Creil (Francja), Ózd (Węgry), Tarnopol (Ukraina), Termoli (Włochy), Zlin (Czechy).

Jutro odbędzie się koncert „I znów jesteśmy razem”, który jest już znakiem firmowym zespołu „Na Szlaku”. Tym razem ze względu na remont MDK Batory, koncert odbędzie się w Starochorzowskim Domu Kultury. Początek o godz. 17:00. bilety kosztują 5 zł.

TREŚĆ POROZUMIENIA O WSPÓŁPRACY MIĘDZY CHORZOWEM A NESEBEREM

My, demokratycznie wybrani przedstawiciele miast Nesebyr i Chorzów, w celu wzmocnienia przyjaźni między naszymi miastami zobowiązujemy się do kontynuacji współpracy i dalszego umożliwiania wymiany pomiędzy mieszkańcami naszych miast w dziedzinie kultury, edukacji i turystyki.

Wyrażamy gotowość do dalszej pracy w celu osiągnięcia jak najpełniejszego sukcesu wspólnych działań oraz wzmocnienia europejskiego braterstwa.

Celem porozumienia jest wspieranie dalszego rozwoju stosunków między naszymi społecznościami w dziedzinie kultury, ale także nawiązanie współpracy na polu naukowym, historycznym i turystycznym, a także umożliwienie mieszkańcom obu miast poznania tradycji i zwyczajów naszych narodów.

Gminy zobowiązują się rozszerzyć współpracę w dziedzinie stosunków kulturalnych, naukowych, edukacyjnych i turystycznych. Chorzów i Nesebyr będą współpracować w celu ułatwienia i zwiększenia kontaktów między oboma miastami, informowania społeczności lokalnej oraz wspierania realizacji projektów inicjowanych przez członków obu społeczności.

Współpraca w ramach Porozumienia może przybierać różne formy, np.

- organizacja imprez kulturalnych w obydwu jednostkach terytorialnych;

- wymiana w dziedzinie opieki zdrowotnej, nauki, edukacji, turystyki i biznesu;

- wymiana artystów;

- wymiana uczniów i pracowników szkół,

a także inne, na które wyrażą zgodę strony.

Działania będą miały na celu udział w nich jak największej liczby mieszkańców.

Gminy będą się wspierać we współpracy w wyżej wymienionych obszarach. Będą rozwijać współpracę między instytucjami oraz wymieniać się wiedzą i doświadczeniem. Możliwe jest także rozwijanie innych, niż wspomniane form współpracy.

Niniejsze porozumienie wchodzi w życie z dniem podpisania i zostaje zawarte na czas nieokreślony.

Porozumienie zostało sporządzone w dwóch egzemplarzach – w języku bułgarskim i języku polskim.

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.