Chorzów walczy ze smogiem

Chorzowianin 2018-11-27 | Komentarzy: 0
Na budynku urzędu kilka dni temu pojawiła się pierwsza w Chorzowie tablica informacyjna pokazująca aktualne stężenie pyłów zawieszonych. Kolejne zamontowano we wszystkich dzielnicach Chorzowa.
Chorzów walczy ze smogiem

Chorzowianie mogli skorzystać z bezpłatnych badań polegających na pomiarze objętości i pojemności płuc oraz przepływu powietrza przez płuca i oskrzela. | fot. UM Chorzów

Stan powietrza można sprawdzić także na wyświetlaczach na budynku Starochorzowskiego Domu Kultury, Szkoły Podstawowej nr 17 (przy ul. Łagiewnickiej), Szkoły Podstawowej nr 25 (przy ul. Głównej) i na zegarze w Chorzowie Batorym.

Tablice pokazują także informacje o temperaturze i wilgotności. Wkrótce uruchomiona zostanie mobilna aplikacja, dzięki której chorzowianie będą mogli sprawdzić stan powietrza na swoich telefonach.

– Smog to jeden z największych problemów, z którym musimy się wspólnie zmierzyć. Programy wymiany pieców czy termomodernizacje to nie jedyne narzędzia walki o czyste powietrze. Konieczne są także akcje edukacyjne. Musimy rozmawiać o tym skąd bierze się smog i jakie niesie ze sobą zagrożenia – podkreśla prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

Do akcji przyłączyli się także strażnicy miejscy, którzy podczas patroli rozdają zakładki do książek przypominające czym nie wolno palić w piecach. Ponadto wczoraj, 26 listopada chorzowianie mogli skorzystać z bezpłatnych badań polegających na pomiarze objętości i pojemności płuc oraz przepływu powietrza przez płuca i oskrzela.Sprawdzenie układu oddechowego zajmuje zaledwie kilka minut i nie wymaga przygotowań. Wyniki badań były dostępne od razu – każdy uczestnik otrzymał wydruk ze szczegółowym opisem. Spirobus stanął na ul. Wolności przy Poczcie Głównej. 

Badania spirometryczne organizowane są wspólnie z Avivą w ramach akcji „Wiem czym oddycham”, natomiast nowy system tablic informacyjnych finansowany jest wyłącznie ze środków miasta.  
 

 

 

pat

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.