Duszpasterz artystów

Chorzowianin 2011-09-02 | Komentarzy: 1
Związany przez lata z Chorzowem ks. prof. dr Jerzy Szymik został w czerwcu br. duszpasterzem krajowym środowisk twórczych, zastępując ks. Wiesława Niewęgłowskiego, który duszpasterzował artystom przez ponad trzy dekady.
Duszpasterz artystów

ks. prof. dr hab. Jerzy Szymik

Kapłańską codziennością, jako wikariusz, ks. Jerzy Szymik związany był z Chorzowem latach 1982-1986. To wystarczyło, by z naszym miastem pozostał w związku do dziś.

Bo jego czas w Chorzowie był niezwykły. Trafił do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chorzowie Batorym w czasie stanu wojennego. Proboszczem był tu wówczas ks. Franciszek Gębała, duchowy opiekun chorzowskiej „Solidarności”. Fakty te nie mogły być – i nie były - bez znaczenia dla młodego kapłana. Ksiądz Jerzy Szymik organizował w parafii koncerty, wieczory poetyckie, wykłady. Te spotkania dawały inne spojrzenie na ówczesną polską rzeczywistość, dawały nadzieję i – co istotne dla duszpasterza – przyciągały młodych do Kościoła. To w Hajdukach ks. Jerzy Szymik po raz pierwszy pomyślał o publikacji swoich poetyckich utworów.

W roku 1986 wyjechał z Chorzowa, by związać się z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, gdzie pracował aż do 2005 roku, m.in. jako kierownik Katedry Chrystologii. Od roku 2005 jest pracownikiem Zakładu Teologii Dogmatycznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego (od 1 października 2007 jako profesor zwyczajny). Jest członkiem watykańskiej Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

Ma w swoim dorobku blisko 40 pozycji książkowych, w tym prac naukowych, poetyckich i eseistycznych. Opublikował ponad 1000 artykułów. Specjalizuje się w chrystologii, metodologii teologii, teologii kultury. W Chorzowie jest częstym gościem. Jego wykładów można było posłuchać w ostatnich latach m.in. podczas hajduckich sesji naukowych w Miejskim Domu Kultury „Batory”, organizowanych przez dr Jacka Kurka.

W roku 2003 ks. Jerzy Szymik uhonorowany został Nagrodą Prezydenta Chorzowa w Dziedzinie Kultury.
 
(k)

Reklama:

Dyskusja:

~mbjack

IP: 84.10.*.*

2014-02-04 23:27:14

pamiętam księdza Jerzego z pielgrzymek chorzowskich. http://s1095.photobucket.com/user/mbjackpl/library/London/LwiwOKiew?sort=3&page=1 na świeżo wróciłem z ukrainy.proszę o kontakt, skype: marian-b. email; mb.jack@gmail.com

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.