Dzień patrona miasta

Chorzowianin 2019-04-29 | Komentarzy: 0
4 maja obchodzone są uroczystości ku czci św. Floriana. To patron strażaków, hutników, garncarzy, kominiarzy czy piekarzy. Od 1993 roku jest również opiekunem Chorzowa.
Dzień patrona miasta

fot. Marcin Bulanda

Z tej okazji w sobotę o godzinie 18:00 w sanktuarium św. Floriana w Chorzowie przy ulicy Szwedy odbędzie się uroczysta msza święta odpustowa pod przewodnictwem bpa Adama Wodarczyka. 

Św. Florian to patron zawodów związanych się z ogniem: strażaków, hutników i koksowników, a także kominiarzy, garncarzy czy piekarzy. Także w Chorzowie, ważnym dawniej ośrodku przemysłu hutniczego, św. Florian cieszył się szczególnym kultem. Jego figury znajdują się w najstarszych kościołach miasta, w niektórych, jak np. w kościele św. Barbary czy św. Marii Magdaleny, umieszczone są w ołtarzu głównym. Szczególnym znakiem czci, oddawanej w środowisku hutniczym świętemu Florianowi, był zamiar wybudowania w mieście kościoła jemu poświęconego. Świątynia powstała w Chorzowie w 1959 roku i wkrótce stała się w diecezji katowickiej miejscem dorocznej mszy odprawianej w intencji strażaków i hutników. W tym kościele znajdują się również relikwie św. Floriana.

W związku z obchodami, niedziela 5. maja będzie odpustową. Podczas tradycyjnego "odpustu" będzie świętowała cała parafia.

(ms)

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.