Jak spać zdrowo?

Chorzowianin 2018-08-13
Czy wiesz, że ponad połowa Polaków ma zaburzenia snu? Cierpimy zarówno na dyssomnie (bezsenność, nadmierną senność, narkolepsję, zaburzenia rytmu snu i czuwania), jak i parasomnie (upojenie senne, lęki nocne, koszmary, katatrenię).
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Jak spać zdrowo?

Co przyczynia się do zaburzeń snu?

Zaburzenia snu bardzo często związane są z nieprawidłowym trybem życia. Wpływ na występowanie różnorakich defektów ma również nasza kondycja fizyczna oraz stres. Czynniki kształtujące tę jednostkę chorobą nie są charakterystyczne.

10 sposobów na zdrowy i regenerujący sen

Chcesz w końcu zacząć się wysypiać? Pragniesz, aby Twój sen był prawdziwym relaksem dla Twojego organizmu? Nic trudnego! Wystarczy, że zastosujesz się do poniższych wskazówek. Miej jednak na uwadze to, że zmiany nie pojawiają się natychmiastowo. Często na efekt trzeba poczekać nawet kilka tygodni.

Wskazówka nr 1: REGULARNOŚĆ

Czy wiesz, że większość dyssomni wynika z nieregularnego rytmu dobowego? Możesz je szybko wyeliminować poprzez regularność wstawania i zasypiania. Ustal stałe pory i bezwzględnie się ich trzymaj – niezależnie czy jest to weekend, czy dzień roboczy.

Wskazówka nr 2: CZAS SNU

Ile powinien spać człowiek w zależności od wieku?

l niemowlę od 0 do 3 miesięcy: 14-17 godzin

l dzieci od 4 do 11 miesięcy: 12-15 godzin

l dzieci od 1 do 2 lat: 11-14 godzin

l dzieci od 3 do 5 lat: 10-13 godzin

l dzieci od 6 do 13 lat: 9-11 godzin

l młodzież od 14 do 17 lat: 8-10 godzin

l dorośli od 18 do 24 lat: 8-9 godzin

l dorośli od 25 do 64 lat: 7-8 godzin

l dorośli powyżej 64 lat: 6-7 godzin

(Sprawdź co pomoże Ci dobrze spać i zwalczyć problem z chrapaniem - https://byc-zdrowym.pl/glosne-chrapanie-problemy-ze-snem/)

Wskazówka nr 3: AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Niezwykle ważnym jest to, aby być aktywnym. Dzięki temu, ogólna kondycja organizmu szybuje ku górze, co niewątpliwie ma wpływ również na jakość naszego snu. Należy jednak pamiętać, aby nie trenować bezpośrednio przed snem (ostatnią aktywność zaleca się realizować na 3 godziny przed snem).

Wskazówka nr 4: DIETA

Odżywianie wpływa na niemal każdy aspekt naszego życia, także sen. Warto jeść zdrowo, pełnowartościowo i w odpowiednich ilościach. Co więcej, pamiętać należy również o tym, by ostatni posiłek spożywać nie później niż 3 godziny przed snem.

Wskazówka nr 5: DYSTRAKTORY

Wiele osób błędnie uważa, że włączony telewizor lub inny odbiornik to... dobry sposób na zasypianie. Nic bardziej mylnego! Wszelkie dystraktory powodują, że sen jest znacznie płytszy, mniej relaksujący i niezbyt regenerujący.

Wskazówka nr 6: SUPLEMENTACJA

Stosowanie suplementów diet jest procederem niezwykle powszechnym. I słusznie! Środki uzupełniające dietę bywają naprawdę efektywne. W przypadku leczenia zaburzeń snu mogą okazać się wyjątkowo skuteczne.

Wskazówka nr 7: WYGODA

Komfort w sypialni jest więcej, niż ważny. Zadbaj zatem o to, aby Twój materac i poduszka były dopasowane do Ciebie. Osobom z problemami zaleca się spać na twardych lub pół-twardych materacach.

Wskazówka nr 8: WYCISZENIE

Kiedy po oglądaniu telewizji, czy graniu na konsoli położysz się do łóżka, to szansa, że zaśniesz szybko jest znacznie mniejsza, aniżeli wtedy, gdy przed snem wyciszysz organizm – czytając dobrą książkę, czy rozwiązując krzyżówki.

(Nasz poradnik o zdrowym śnie - https://byc-zdrowym.pl/jak-zdrowo-spac-i-sie-wysypiac/)

Wskazówka nr 9: RELAKS

Każdego dnia powinieneś/powinnaś pozwolić swojemu organizmowi na kilkanaście-kilkadziesiąt minut relaksu. Forma jest w pełni dowolna (w zależności od preferencji). Istotne jest jednak to, aby relaks pozwalał wyeliminować czynniki stresogenne. Może to być zarówno joga, jak i spacer czy wyjście do kina.

Wskazówka nr 10: STOPERY I OPASKA NA OCZY

Masz problemy z zasypianiem? Być może rozwiązaniem będzie zastosowanie stoperów do uszu i opaski na oczy. To dosyć radykalny, acz niezwykle skuteczny krok, który okazuje się receptą na bezsenność w naprawdę wielu przypadkach.

Chcesz więcej?

Potrzebujesz większej ilości rad? Koniecznie odwiedź serwis byc-zdrowym.pl. To portal traktujący nie tylko o zdrowym śnie, ale także urodzie, chorobach cywilizacyjnych i suplementach diet. Znajdziesz tu dosłownie wszystko to czego potrzebujesz, aby odmienić swoje życie.

Sprawdź nasz blog o zdrowiu: https://byc-zdrowym.pl/blog-zdrowiu-nasze-porady/

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.