Reklama: Partnerzy:


Matematyka I DASH

Chorzowianin 2018-02-01
W Szkole Podstawowej nr 39 w Chorzowie zakończył się innowacyjny projekt: „Szkolni przyjaciele: MATEMATYKA I DASH – rozwijanie kompetencji matematycznych z wykorzystaniem robota Dash&Dot i gier logicznych”.
Matematyka I DASH

Pozyskano na niego fundusze w ramach programu grantowego mPotęga (Fundacja mBanku), którego celem jest popularyzacja matematyki, rozbudzenie zainteresowania tą dziedziną nauki, aktywizowanie uczniów.

Projekt był skierowany przede wszystkim do uczniów klas czwartych. Dzieci brały udział w dodatkowych zajęciach rozwijających umiejętność szybkiego liczenia i utrwalających tabliczkę mnożenia. W nauce pomagał robot Dash, który zyskał ogromną sympatię wśród dzieci. Zakupiono wiele nowych pomocy dydaktycznych. Za pomocą elementów Zometool Creator układano bryły, kształtując wyobraźnię przestrzenną, a ułamki magnetyczne pomogły wprowadzać pojęcie ułamka. W ramach zajęć rozwijano również umiejętność logicznego myślenia poprzez różne gry planszowe. Do zajęć wybrano gry typu: Rummikub, Blokus, Winnica, Superfarmer, Polowanie na robale, Digit, Festiwal lampionów, Triominos, Qwirkle, Unikat.

Podsumowaniem projektu były dwa szkolne turnieje: TURNIEJ GIER PLANSZOWYCH dla wszystkich uczniów SP 39, którzy mogli sprawdzić swoje umiejętności w grach różnego typu. Niektóre gry wymagały szybkiego liczenia, inne wyobraźni przestrzennej, a w każdej z nich trzeba przyjąć określoną strategię.

Drugim był rodzinny turniej gier: ROZEGRANE DUETY, gdzie drużynę stanowił uczeń wraz z opiekunem, najczęściej rodzicem lub starszym rodzeństwem. Szkolne sale wypełniły się drużynami walczącymi o swoje trofea, ale przede wszystkim był to czas spędzony wspólnie z dziećmi, na co zdaniem Rodziców brakuje czasem czasu.

Projekt zdecydowanie przyczynił się do przełamywania bariery związanej z uczeniem się matematyki, robot Dash towarzyszy uczniom na zajęciach matematyki i informatyki, a turnieje gier planszowych wpisały się już w tradycję szkoły.

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.