Kościół z Bytomia trafił do Chorzowa

Chorzowianin 2017-09-14 | Komentarzy: 0
W chorzowskim skansenie zakończyła się rekonstrukcja kościoła ewangelickiego z Bytomia Bobrka. Luterańska świątynia jest obecnie największym, drewnianym obiektem na terenie Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Wczoraj uroczyście ją rekonsekrowano.
Kościół z Bytomia trafił do Chorzowa

fot. Park Śląski

Rekonstrukcję kościoła rozpoczęto w 2016 roku. Świątynia pierwotnie stała na terenie zabytkowego osiedla robotniczego. Wybudowano ją w 1932 roku na parceli podarowanej przez Hutę „Bobrek”. Przy okazji przenosin odtworzono tapetę, napis nad prezbiterium oraz ponad sto krzeseł według oryginalnego wzoru. 

Prace trwały osiem miesięcy. Kościół umieszczono na nowych terenach, które kilka lat temu skansen przejął od Parku Śląskiego. Całkowity koszt przeprowadzenia prac, wraz z infrastrukturą towarzyszącą, m.in. wybudowaniem drogi, to 1,7 miliona złotych.

Obiekt na pewno nie utraci swojej funkcji sakralnej. Administracyjnie jest umiejscowiony na terenie parafii chorzowskiej. Po kościołach im. Elżbiety i im. Marcina Lutra, będzie trzecią luterańską świątynią w mieście. Przynajmniej raz w miesiącu mają odbywać się tu ewangelickie nabożeństwa. Będzie wykorzystywany również podczas koncertów i imprez organizowanych przez muzeum.

pat

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.