Reklama: Partnerzy:


Młodzi poznają Chorzów

Chorzowianin 2011-02-04
„Moje miasto – moje miejsce?”. W lutym, Muzeum w Chorzowie rozpoczyna pięciomiesięczny program edukacyjny, którego celem jest zainteresowanie młodzieży historią naszego miasta.
Młodzi poznają Chorzów
Nad tym czy moje miasto to moje miejsce będą zastanawiali się uczniowie chorzowskich podstawówek, biorący udział w nowym edukacyjnym cyklu zorganizowanym przez Muzeum w Chorzowie. – Cele projektu są dwa. Pierwszy, ten materialny, to banerowa, mobilna wystawa, która na dziesięciu plakatach przedstawiać będzie historię Chorzowa widzianą oczyma młodych ludzi. Będziemy ją wypożyczać szkołom. Drugi, ten niematerialny i chyba nadrzędny cel, to wzbudzenie w młodzieży ciekawości, zainteresowanie ich otaczającą przestrzenią. Chcemy im uświadomić jak wielki wpływ historia ma na teraźniejszość, na to jak czują się w swoim mieście i jak je postrzegają – mówi Magdalena Sontag z Działu Edukacyjno Promocyjnego chorzowskiego Muzeum.

W projekcie udział weźmie pięć klas. Zainteresowanie przedsięwzięciem zaskoczyło organizatorów. O udziale zadecydowała kolejność zgłoszeń. – Projekt przewidzieliśmy dla uczniów dwóch klas szkoły podstawowej, jednak ze względu na duża ilość zgłoszeń zdecydowaliśmy się na pięć klas. Dwie zgłoszone jako pierwsze, klasa IV b ze SP nr 15 oraz klasa V a z SP nr 1, będą głównymi uczestnikami i twórcami wystawy, trzy pozostałe z SP nr 12, SP nr 25 i SP nr 29 będę pełniły role doradców – przyznaje M. Sontag.

Projekt trwać będzie od lutego do czerwca 2011 roku. Przewidziano cykl pięciu spotkań, podczas których dzieci poznają historię Chorzowa, porozmawiają o teraźniejszej sytuacji miasta z jednym z chorzowskich artystów, a o przyszłości podyskutują z przedstawicielem Urzędu Miasta.

Zdaniem Magdaleny Sontag młodzież nie zawsze przestrzega dobrych manier korzystając z Internetu. – Młodzi ludzie powinni mieć świadomość kultury słowa oraz brać za nie odpowiedzialność. Tego brakuje w Internecie i to postaramy im się uświadomić. Przedsięwzięciu towarzyszy blog: http://www.muzeum-chorzow-edu.blogspot.com/. Organizatorzy będą zamieszczać tam bieżące informacje o projekcie. Posłuży on również jako platforma komunikacyjna dla szkół biorących w nim udział.

„Chorzowianin” śledzić będzie kolejne etapy projektu. Informacji szukaj na naszej stronie internetowej.
 
Magdalena Nowak

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.