OC w Chorzowie nie takie drogie?

Chorzowianin 2018-12-06
Ile kosztuje OC w Chorzowie? Ten temat rozpala wielu kierowców, którzy muszą ubezpieczyć swój samochód. Poddaliśmy go analizie i przyjrzeliśmy się mu z bliska, sprawdzając, czy OC w Chorzowie jest drogie.
OC w Chorzowie nie takie drogie?

Co się składa na cenę OC

Na początku podkreślimy, że to, w jakim mieście się mieszka, w niemałym stopniu wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej. Przykładowo, mieszkaniec centrum Warszawy, gdzie codziennie ulicami jeżdżą setki tysięcy samochodów, zapłaci za obowiązkowe OC znacznie więcej niż osoba zameldowana na jednej z bieszczadzkich wsi, ruch samochodowy jest znikomy. Wynika to oczywiście z większego ryzyka szkody, które wiąże się z mieszkaniem w dużym mieście. A jak jest w Chorzowie?

Ustalenie, czy OC w Chorzowie nie jest przesadnie drogie, wymaga najpierw poznania cen w górnośląskim mieście, a następnie zestawienia ich z wysokością składki w innych miejscowościach o podobnej wielkości. Problem w tym, że cena ubezpieczenia zależy również od konkretnego kierowcy i jego auta, więc może się znacząco różnić nawet wśród osób z tego samego miasta. Jej wysokość zmienia się także po sprzedaży samochodu i kupnie nowego (przeczytaj więcej na temat „sprzedaż samochodu a co z OC”). Jak sobie poradzić z tymi problemami i uzyskać miarodajny wynik?

Ceny OC w Chorzowie na tle innych miast

Chcąc mieć obiektywne wyniki, należy wyliczyć składkę w różnych towarzystwach dla jednego, statystycznego kierowcy, do czego można użyć internetowej porównywarki ubezpieczeniowej dostępnej pod adresem kalkulator-oc-ac.auto.pl. Aby uzyskać wiarygodne rezultaty i móc porównanie ceny w kilku miejscowościach, należy wyliczyć składkę dla jednego kierowcy, zmieniając wyłącznie miejsce zamieszkania, a inne parametry pozostawiając niezmienne. Właśnie tak zrobiliśmy, żeby ustalić, czy ceny OC w Chorzowie nie są zbyt wysokie.

W analizie uwzględniliśmy kierowcę w wieku 40 lat, który ma żonę, jedno dziecko i w ciągu ostatnich 8 lat cały czas przedłużał OC, a od 15 lat posiada prawo jazdy. Ponieważ raz wypłacono odszkodowanie z jego polisy ze względu na spowodowaną przez niego stłuczkę, nie dysponuje pełnymi zniżkami ubezpieczeniowym, bo zatrzymały się one na poziomie 40%. Z kolei auto wzięte pod uwagę w kalkulacji to 7-letni Opel Astra z silnikiem 1,4 l.

Na początku wyliczyliśmy składkę dla naszego kierowcy, podając miejsce zamieszkania jako Chorzów. 614 zł – tyle wyniosłaby cena najtańszej polisy. Zastanawiasz się, czy to dużo, czy może wręcz przeciwnie? Aby to sprawdzić, wyliczyliśmy ceny OC jeszcze dla Koszalina, Tarnowa i Kalisza, czyli trzech miast o podobnej wielkości. W Koszalinie cena wyniosła 655 zł, w Kaliszu 607 zł, a Tarnowie 587 zł. Wyniki pokazują, że składki ubezpieczeniowe Chorzowie nie należą do najdroższych.

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.