Oszczędzanie energii elektrycznej - fakty i mity

Chorzowianin 2019-02-11
Kiedy widzimy wysokie rachunki za prąd, pierwsze co robimy, to zastanawiamy się co zrobić, aby je zmniejszyć. Niekiedy kombinujemy na wiele sposobów z marnym lub lepszym skutkiem. Robimy wszystko, o czym się dowiemy i usłyszymy, jednak nie zawsze się zastanowimy co z tego wszystkiego jest prawdą, a co bujdą. Być może właśnie teraz zobaczysz, że pewne rzeczy były po prostu mitem, a Ty dałeś się nabrać.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Oszczędzanie energii elektrycznej - fakty i mity

Z jednym musimy się zgodzić, że mamy wpływ na nasze rachunki. Musimy przyznać się, że mamy złe nawyki, które niekiedy robimy bezmyślnie. Jednak nie wszystkie te złe praktyki mają wpływ na to ile zapłacimy za prąd, niektóre z nich są wyssane z palca i nie powinniśmy się nimi zadręczać.

Fakty i mity o urządzeniach

Telewizor

Włączony telewizor rzeczywiście może pobierać energię elektryczną, ale nie wówczas kiedy jest w trybie czuwania. Wtedy nie pobiera w ogóle energii co oznacza, że nasz rachunek nie wzrośnie. Jednak jeśli pracuje w normalnym trybie, zaczyna pobierać prąd. Dlatego ważne jest by nie korzystać z telewizji, kiedy jej nie oglądamy lub włączyć w ustawieniach tryb oszczędzający energię. Możemy być pewni, że wtedy zapłacimy mniej.

Ładowarka do telefonu komórkowego

Pewnie każdy z nas robi to nagminnie i pewnie już z przyzwyczajenia, a może nawet z lenistwa, ale prawdą jest, że często po naładowaniu telefonu, nie odłączamy ładowarki, nie wyciągamy jej z kontaktu. Tutaj narodził się jeden z największych mitów, iż ładowarka pozostawiona w gniazdku elektrycznym pobiera prąd, za który płacimy pomimo, że tak naprawdę z niego nie korzystamy. Trudno jest tutaj stwierdzić ile w tym jest prawdy, a ile mitu. Badanie watomierzem może nic nie wskazać, gdyż pobór tego prądu może być bardzo niewielki. Trzeba się zgodzić z tym, że nie da się zaoszczędzić na ładowaniu telefonu. Jedynymi rzeczami jakie możemy zrobić, to odłączać ładowarkę, jeśli z niej nie korzystamy oraz nie pozostawiać do ładowania telefonu, który uzyska 100%.

Laptop

Często korzystamy z laptopa, podpinając go do ładowania. Nie wiemy, że im więcej czynności wykonujemy na laptopie, tym więcej prądu on pobiera. Ładowanie laptopa włączonego zużywa o wiele więcej prądu niż ładowanie laptopa wyłączonego. Aby zaoszczędzić powinniśmy ładować laptopa tylko, gdy jest wyłączony, możemy to robić np. w nocy, pamiętać, żeby odłączać ładowarkę, gdy uzyskamy już 100% baterii, możemy również uruchomić tryb oszczędzania energii no i oczywiście, gdy nie używamy laptopa, powinniśmy go wyłączyć lub uśpić.

Lodówka

Czy czas jej otwierania, ustawienia z daleka od źródeł ciepła oraz unikania wypełnienia po brzegi może obniżyć koszty? Otóż to prawda. Im częściej otwieramy lodówkę, tym częściej zapala się żarówka, która również pobiera prąd. Powinniśmy rozmrażać regularnie lodówkę, gdyż warstwa lodu powoduje wzrost zużycia energii elektrycznej. Otwieranie często lodówki sprawia, że sprężarka pracuję intensywniej. Nie należy także wkładać ciepłych dań do środka. A kiedy wyjeżdżamy na dłużej, nie zostawiając nic w lodówce, powinniśmy ją odłączyć od prądu.

Zapewne o wielu tych rzeczach nie wiedziałeś i walisz teraz głową o mur,  bo popełniłeś wiele gaf. Jednak teraz będziesz mógł baczniej przyglądać się swoim sprzętom i zaoszczędzić prąd. Bardzo możliwe, że wiele z tych rzeczy robiłeś, nawet o tym nie wiedząc.

Uwaga – ważna informacja dotycząca cen prądu w 2019 roku!

Spore zmiany na rynku energii elektrycznej! Ustawa z 28.12.2018r. wskazuje zmiany w stawkach za prąd w 2019 roku. Sprzedawcy będą zobligowani do obniżenia swoich stawek do tych obowiązujących w dniu 30.06.2018 roku. Zmianom ulegną również opłaty przejściowe i akcyza. Więcej informacji na: https://poprostuenergia.pl/akcyza-na-prad-i-nowe-ceny-energii-elektrycznej-w-2019-roku/

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.