Reklama: Partnerzy:


Pogodali i awansowali do finału

Chorzowianin 2018-02-22 | Komentarzy: 0
O wizycie u babci, ciężkim losie ucznia, a nawet o…kupowaniu samochodu. 21 lutego w Miejskim Domu Kultury Batory młodzież z całego województwa recytowała w gwarze śląskiej w ramach pierwszego etapu konkursu „Śląska ojczyzna polszczyzna”.
Pogodali i awansowali do finału

Chorzowskie zmagania w recytacji w mowie śląskiej mają wieloltenią tradycję. | fot. pat

Organizatorem konkursu są trzy chorzowskie szkoły: IV Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 i Szkoła Podstawowa nr 18. Ta ostatnia odpowiadała też za wczorajsze eliminacje.

Chorzowskie zmagania maja wieloltenią tradycję, już po raz dwudziesty siódmy sprawdzał, jak młodzież radzi sobie ze śląską mową w czasach, kiedy na co dzień posługują się literacką polszczyzną.

– Na co dzień mówimy gwarą w domu, z kolegami w szkole, poza tym lubię recytację. Brałem już udział w kilku konkursach, teraz pierwszy raz będę recytował po śląsku – mówi Daniel Jamrosy z II LO w Świętochłowicach.

Uczniowie z Chorzowa, Świętochłowic, Piekar Śląskich, czy Istebnej recytowali na scenie MDK-u Batory teksty prozatorskie. Oprócz tradycyjnych legend i podań w śląskim wydaniu, uczestnicy decydowali się na prezentowanie własnych tekstów. Daniel Zimoch z chorzowskiej Curie rozbawił publiczność anegdotą o rodzinnej wyprawie po samochód, a Kamil Szmidt z Miejskiego Gimnazjum nr 2 w Piekarach Śląskich „rozprawioł” o wokaliście Gun’s & Roses, Axlu Rosie.

– Lubię mówić gwarą, jestem fanem Axla, więc połączyłem przyjemne z pożytecznym –tłumaczy.

Jury, złożone z ekspertek od śląskiej godki, zdecydowało, że do finału, awansuje dziesięcioro uczestników. O tym, kto najlepiej „godo po naszymu”, będzie można przekonać się 9 marca w Chorzowskim Centrum Kultury.

Poniżej publikujemy nazwiska laureatów eliminacji.

1. Marta Fiedor Zespół Szkolno-Przedszkolny w Istebnej

2. Daniel Gorcziński II Liceum Ogólnokształcące w Świętochłowicach

3. Daniel Jamrosy II Liceum Ogólnokształcące w Świętochłowicach

4. Szymon Kubas Salezjański Zespół Szkół w Świętochłowicach

5. Weronika Namysło Miejskie Gimnazjum nr 2 w Piekarach Śląskich

6. Kamil Szmidt Miejskie Gimnazjum nr 2 w Piekarach Śląskich

7. Wiktoria Szymska Liceum Ogólnokształcące w Radzionkowie

8. Amelia Siwiec Szkoła Podstawowa nr 15 w Tarnowskich Górach

9. Kinga Zawada Zespół Szkolno-Przedszkolny w Istebnej

10. Daniel Zimoch IV liceum Ogólnokształcące w Chorzowie

pat

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.