Problemy skórne twarzy

Chorzowianin 2017-11-16
Posiadacze nieskazitelnej cery należą dziś do rzadkości
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Problemy skórne twarzy

Problemy skórne twarzy występują u znacznej części społeczeństwa. W największym jednak stopniu dotyczą one młodzieży, która wchodzi w wiek dojrzewania, kiedy to gospodarka hormonalna lubi płatać figle w postaci wyprysków skórnych. Te zmiany skórne określane są mianem trądziku pospolitego, który jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry.

 

Czym jest trądzik pospolity?

 

Trądzik pospolity jest przewlekłą chorobą gruczołów łojowych skóry oraz ujść mieszków włosowych, przebiegającą z występowaniem zmian zarówno o charakterze zapalnym jak i niezapalnym, przyjmujących postać zaskórników, grudek, krostek oraz guzków. Zazwyczaj schorzenie to dotyczy twarzy i obejmuje okolice nosa, czoła i brody. Więc na ten temat można dowiedzieć się odwiedzając portal http://dermozdrowi.pl/.

 

Epidemiologia trądziku pospolitego

 

Trądzik pospolity występuje powszechnie w społeczeństwie, dotyczy on od 80 do nawet 100% osób w wieku 11-30 lat. Szczyt zapadalności na to schorzenie występuje w wieku młodzieńczy, czyli między 14 a 17 rokiem życia w populacji młodych kobiet oraz 16 a 19 w przypadku dojrzewających mężczyzn. Mimo iż najwięcej przypadków zachorowań na trądzik pospolity występuje w populacji młodych osób, to równie dobrze może on rozwijać się przed okresem pokwitania i/lub w wieku dorosłym. Według danych epidemiologicznych kobiety i mężczyźni w równym stopniu zapadają na problemy skórne, takie jak trądzik pospolity, jednakże cięższy jego przebieg najczęściej dotyczy płci męskiej.

 

Jak powstaje trądzik?

 

Trądzik pospolity jest chorobą o podłożu wieloczynnikowym. Na rozwój tego schorzenia wpływają uwarunkowania genetyczne, gospodarka hormonalna, ilość wytwarzanego łoju, anatomia i fizjologia mieszków włosowych oraz obecność swoistych mikroorganizmów. Nie bez znaczenia pozostaje także wpływ środowiska zewnętrznego, a więc odpowiednia dieta, stosowane kosmetyki i właściwa pielęgnacja skóry.

Proces powstawania zmian trądzikowych można podzielić na trzy zasadnicze fazy. W pierwszej z nich dochodzi do nadmiernego wydzielania łoju przez przerośnięte gruczoły łojowe. Mamy wówczas do czynienia z tak zwanym łojotokiem, który w drugiej fazie doprowadza do powstania zaskórników. W trzeciej i ostatniej już fazie dochodzi do rozwoju zmian zapalnych z udziałem bakterii, krostki umiejscawiają się głębiej, tworząc wykwity o charakterze guzkowo-torbielowym, wypełnione treścią ropną.

Zarówno trądzik pospolity, jak i inne problemy skórne na twarzy przyczyniają się do obniżenia samooceny i negatywnie wpływają na aspekt emocjonalny życia, w konsekwencji czego pogarszają jego jakości i komfort. Dlatego też schorzenia te są dużym problemem społecznym, z którym jednak można skutecznie sobie radzić. Odpowiednia pielęgnacja, zbilansowana i zdrowa dieta oraz właściwie dobrane leczenie z powodzeniem niwelują uciążliwe objawy trądziku pospolitego.

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.