Przechodź na zielonym

Chorzowianin 2010-09-01 | Komentarzy: 0
Rok szkolny rozpoczęty. Policjanci i strażnicy miejscy będą przypominać najmłodszym i ich rodzicom o tym jak poruszać się bezpiecznie na drodze. Funkcjonariusze apelują – pamiętajmy o elementach odblaskowych.
Przechodź na zielonym
Od stycznia do końca sierpnia policyjne statystyki odnotowały dwa drogowe zdarzenia z udziałem nieletnich. W jednym sprawcą był szesnastoletni kierowca skutera, w drugim ucierpiała ośmioletnia dziewczynka. - Na szczęście obyło się bez większych obrażeń – mówi mł. asp. Justyna Dziedzic, rzecznik prasowy KMP w Chorzowie. To tylko statystyki, które mogą jednak świadczyć o tym, że świadomość najmłodszych o zasadach bezpiecznego zachowania nie jest zła. - Wzrasta ona z roku na rok – przyznaje Wioletta Kacała, strażnik miejski, wchodząca w skład Szkolnego Patrolu. Sporą zasługę odgrywają w tym programy profilaktyczne. O bezpiecznych zachowaniach policja i straż miejska opowiada dzieciom od kilku lat.

Z początkiem roku szkolnego rusza kolejna edycja „Bezpiecznej drogi do szkoły”. - Akcja skierowana jest głównie do uczniów pierwszych klas szkół podstawowych. Policjanci będą tłumaczyli dzieciom m.in. jak bezpiecznie zachować się na drodze, na co należy zwracać uwagę. Odbędą się zajęcia teoretyczne i praktyczne – mówi J. Dziedzic.- Prelekcje będą skierowane także do czwartoklasistów. Zwrócimy się szczególnie do młodych rowerzystów. Wielu z nich zapomina bowiem o założeniu kasku, odblasków, świateł – dodaje. Funkcjonariusze będą odwiedzali chorzowskie szkoły do 10 września. Oprócz pogadanek zaplanowano także lustrację dróg w rejonach przyszkolnych. Najmłodsi mogą liczyć także na odwiedziny „Bobbiego”.- To interaktywny program, który pomaga nam w edukacji dzieci z zakresu bezpieczeństwa – tłumaczy W. Kacała.

Bezpieczeństwo to nie tylko profilaktyka. Jeszcze w tym miesiącu na ponad 30 przejściach dla pieszych pojawią się specjalne ledowe lampy. Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Chorzowie wprowadza to rozwiązanie za 182 tys. zł w ramach programu „Bezpieczne przejście dla pieszych”. Środki pochodzą z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (100 tys. zł) i miasta (82 tys. zł). - Będziemy jednym z pierwszych miast w Polsce, które skorzysta z tego typu oświetlania – mówi Piotr Wojtala, dyrektor MZUiM. Zaznacza, że dzięki białemu światłu przejścia będą bardziej widoczne. - Widoczność będzie zdecydowanie lepsza zarówno dla kierowcy jak i pieszego. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w okresie jesienno zimowym. Liczę na to, że dzięki temu będzie mniej lub nie będzie wcale dochodziło do wypadków na przejściach.

MZUiM odnawia bądź maluje także biało-czerwone, grubowarstwowe, antypoślizgowe pasy na przejściach w miejscach natężonego ruchu drogowego. A przy sygnalizacjach świetlnych w okolicach szkół pojawią się specjalne tabliczki - „Przechodź na zielonym”. Mają przypominać dzieciom i dorosłym o drogowych zasadach. O zasadach przypominają już kierowcom specjalnie wymalowane na jezdniach znaki – zakaz zatrzymywania. Pojawiły się one w wybranych miejscach w pobliżu przejść. - Informujemy o tym kierowców. Przeprowadzamy akcję ulotkową – mówi W. Kacała. - Na razie nasze działania są skuteczne – dodaje P. Wojtala. Kierowcy parkujący przy przejściach mogą jeszcze liczyć na taryfę ulgową. – Wciąż jeszcze kończymy na pouczeniach. Wkrótce będziemy jednak bardziej konsekwentni - zaznacza W. Kacała. Za parkowanie w miejscu niedozwolonym można zapłacić mandat w wysokości 300 zł.
Wojciech Zawadzki

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.