Rowery już stoją. Kaj teroz?

Chorzowianin 2018-10-11 | Komentarzy: 0
Od dziś chorzowianie mogą wybrać się na przejażdżkę rowerem miejskim. 150 rowerów na 15 stacjach we wszystkich dzielnicach miasta czeka na wypożyczenie. Pierwszego dnia funkcjonowania systemu "Kajteroz" rowerzyści będą mogli skorzystać ze specjalnej zniżki pierwsza godzina jazdy będzie bezpłatna.
Rowery już stoją. Kaj teroz?

Tegoroczny sezon na rowery miejskie w Chorzowie potrwa do 30 listopada. | fot. UM Chorzów

Operatorem chorzowskiego systemu jest firma Nextbike. To ona jest odpowiedzialna za dostarczenie rowerów, ich utrzymanie i obsługę systemu wypożyczania. 2 sierpnia podpisana została umowa na ponad 6,5 miliona złotych. W kolejnym sezonie oprócz zwykłych jednośladów w Chorzowie pojawią się też rowery cargo, rowerki dla dzieci i tandemy.

Rowery będzie można wypożyczać z 46 stacji zlokalizowanych we wszystkich dzielnicach Chorzowa. Tak gęsta sieć ma sprawić, że każdy będzie miał stacje w pobliżu miejsca, gdzie mieszka i pracuje.

– Mamy nadzieję, że zachęci to mieszkańców do przesiadki z samochodu na rower – wyjaśnia wiceprezydent Chorzowa Marcin Michalik.

Oprócz szybkiego przemieszczania się po mieście, rowery będą także pełnić funkcję rekreacyjną - wypożyczalnie znajdą się między innymi w Dolinie Górnika, Parku Róż, a kilka z ich stanie też w Parku Śląskim.W pierwszym etapie, dostępnych jest 15 stacji: Batory Pętla, Batory Dworzec PKP, MORiS, Park Róż, Gwarecka, Chorzowskie Centrum Kultury, Plac Powstańców Śląskich, Plac Adama Mickiewicza, Park Śląski – Elka, Stadion Śląski - Al. Karolinki, Park Śląski – Pelikany, Park Śląski ZOO, Węzłowiec, Plac Św. Jana i Maciejkowice.

Tegoroczny sezon na rowery miejskie w Chorzowie potrwa do 30 listopada. W przyszłym roku z rowerów będzie można korzystać już 21 marca. Do dyspozycji będzie 46 stacji i 460 jednośladów.

Chorzowskie rowery będą nosiły nazwę KajTeroz. Śląska nazwa pojawi się zarówno na jednośladach, jak i w nazwie aplikacji i w adresie strony internetowej.

– W Chorzowie często korzystamy ze śląskiej godki przy nazywaniu miejskich akcji i wydarzeń. Myślę, że to idealna promocja naszego języka, dlatego i systemowi rowerów miejskich nadaliśmy śląską nazwę: KajTeroz. Mam nadzieję, że pomysł się spodoba, a od 11 października właśnie to pytanie: „kaj teroz?”, czyli „gdzie teraz?” chorzowscy rowerzyści będą zadawać coraz częściej –  wyjaśnia Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Rejestracji będzie można dokonać na stronie www.KajTeroz.pl, poprzez aplikację mobilną KajTeroz lub korzystając z terminalu stacji rowerowej. Należy też wpłacić minimum 10 złotych, z których pobierane będą ewentualne opłaty. Aby wypożyczyć rower wystarczy na terminalu wpisać swój numer telefonu, kod PIN i numer roweru.

Można też skorzystać z aplikacji KajTeroz na telefony komórkowe. Logujemy się w niej raz, potem wystarczy zeskanować kod QR, który jest w tylnej części roweru. 

Tylko dzisiaj, z okazji inauguracji systemu, bezpłatna będzie pierwsza godzina wypożyczenia! Od piątku bezpłatne będzie pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia. Pierwsza godzina wypożyczenia kosztuje złotówkę, druga 2 zł, trzecia 3 zł, a czwarta i każda kolejna po 4 zł. 

Stacje rowerowe to nie jedyna chorzowska inwestycja dedykowana miłośnikom dwóch kółek. Do końca 2019 roku w mieście przybędzie ok. 20 kilometrów tras rowerowych. Nowe połączenia umożliwią rowerzystom swobodny dojazd do centrum m.in. z Żabich Dołów, Chorzowa Batorego i Chorzowa Starego. Pod estakadą powstanie także duży parking Bike and Ride.

– Czujemy się częścią większego projektu i bardzo cieszymy się, że nasza usługa kolejny raz doskonale wpisuje się w zapotrzebowanie mieszkańców – podkreślił podczas konferencji prasowej Robert Lech, prezes Zarządu Nextbike Polska S.A. 

System rowerów miejskich, nowe trasy rowerowe i parking Bike&Ride to inwestycje, na które miasto pozyskało duże dofinansowanie unijne. Dotacja obejmowała także wybudowane już centrum przesiadkowe i wyniosła prawie 32 miliony złotych. Wartość tych wszystkich dofinansowanych projektów to ponad 37,5 mln złotych.

pat

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.