Silesia Marathon jak truskawka na torcie. W niedzielę jubileusz

Chorzowianin 2018-10-05 | Komentarzy: 0
PKO Silesia Marathon świętuje jubileusz. Największy bieg maratoński na Śląsku odbędzie się w najbliższą niedzielę, 7 października, już po raz dziesiąty. Zawodnicy finiszować będą na bieżni Stadionu Śląskiego. Szykuje się kolejny rekord frekwencji!
Silesia Marathon jak truskawka na torcie. W niedzielę jubileusz

Przed rokiem najszybciej trasę PKO Silesia Marathon pokonał Damian Pieterczyk z Olsztyna | Fot. Paweł Mikołajczyk

Wszystko zaczęło się w 2009 roku, dokładnie 3 maja. Pierwsza edycja Silesia Marathonu rozpoczynała się przy bramach Stadionu Śląskiego, a kończyła w Katowicach, przy Spodku. Maratończycy biegli przez trzy miasta - oprócz Chorzowa i Katowic także przez Siemianowice Śląskie.

W Chorzowie biegaczy można było dopingować także w kolejnych czterech latach. W 2012 i 2013 r. trasę odwrócono, start odbywał się w Katowicach, a finisz - w Parku Śląskim, na wysokości Kapelusza. Po trzyletniej przerwie nasze miasto ponownie gościło biegaczy w 2017 r.

Uczestnicy biegu z 1 października 2017 r. do dziś mają go w pamięci. Maratończykom oraz zawodnikom startującym w półmaratonie przypadł zaszczyt "otworzenia" zmodernizowanego Stadionu Śląskiego. Podczas Dnia Otwartego biegaczy dopingowało z trybun kilkadziesiąt tysięcy kibiców (łącznie - licząc z popołudniowym meczem piłkarskim, w którym zagrali śląscy oldboje - frekwencja wyniosła ok. 100 tys. osób).

- Ten dzień był wielkim świętem. Pamiętamy ten pomruk, gdy pierwszy biegacz pojawił się na obiekcie. Stadion zamruczał, a potem pojawiły się brawa - wspomina marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Meta na Stadionie Śląskim nie była jednorazowym eventem. Także w jubileuszowej, dziesiątej edycji organizatorzy Silesia Marathonu zaplanowali finisz w "Kotle Czarownic". - Bardzo się cieszymy, że kolejne wielkie wydarzenie odbędzie się właśnie na Stadionie Śląskim, wspólnie z organizatorem przygotowaliśmy specjalną strefę lekkoatletyczną, do której zapraszamy wszystkich - zwłaszcza całe rodziny - mówi Maciej Kolon, pełnomocnik zarządu ds. rozwoju Stadionu Ślaskiego.

Odnowiony Śląski przyciąga jak magnes, dlatego już teraz możemy się szykować na kolejny rekord frekwencji wśród startujących.

W minionym roku dystans maratoński (42,195 km) pokonało 1810 osób, zaś półmaraton (21,0975 km) - 2895 osób. W 2018 r. wynik powinien zostać poprawiony, i to znacząco. W momencie zamknięcia zapisów internetowych na listach startowych widniały 3102 osoby planujące start w maratonie oraz 4269 osób w półmaratonie.

Jubileuszowy PKO Silesia Marathon (start o godz. 9.00) rozpocznie się na ul. Złotej w Katowicach. Następnie zawodników będzie można dopingować m.in. w Dolinie Trzech Stawów oraz na Nikiszowcu. Kilka kilometrów pokonają w Mysłowicach, wrócą do Katowic (Szopienice), by następnie udać się do Siemianowic Śląskich. To tam - w okolicach 36-37 km - czeka ich najtrudniejszy podbieg. Chorzowski odcinek rozpoczyna się na Alei Planetarium. W naszym mieście biegacze pokonają niespełna 4 km.

- To jedyny w Polsce maraton przez cztery miasta. Można poznać historię Śląska. Nie biegłem lepszego maratonu od Silesii. Jak mówi Tomasz Hajto, to "truskawka na torcie". Meta na Śląskim przyciąga rzesze biegaczy, a także kibiców. Ludzie z całej Polski garną się na ten maraton. Trasa jest wymagająca, ale do każdego maratonu trzeba podejść z pokorą, nie można go lekceważyć - ocenia Przemysław Nawrocki, jeden z ambasadorów PKO Silesia Marathonu, który stanie na starcie i poprowadzi grupę biegnącą na 4 godziny.

Z Chorzowa do Chorzowa - tak przedstawia się trasa Silesia Półmaratonu. Zawodnicy ruszą spod Stadionu Śląskiego, przebiegną przez centrum Katowic, a następnie skierują się do Siemianowic. Również zmierzą się z wymagającym podbiegiem, a końcowe kilometry pokonają w Parku Śląskim.

Niedziela w czterech śląskich miastach, a zwłaszcza w "Kotle Czarownic", zapowiada się bardzo atrakcyjnie, ale już w sobotę zorganizowany zostanie pierwszy bieg w ramach PKO Silesia Marathon. To Mini Silesia Marathon o puchar Radia RMF FM. Prawie 2 tysiące biegaczy wystartuje w żółtych koszulkach otrzymanych od sponsora tytularnego imprezy. Będą mieli do pokonania ok. 4,5 km alejkami Parku Śląskiego. Z metą - jakżeby inaczej - na bieżni Stadionu Śląskiego.
 

(mf)

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.