Spełnia wszelkie normy

Chorzowianin 2011-06-21 | Komentarzy: 5
Modernizacja oczyszczalni Klimzowiec dobiegła końca. Uroczyste zakończenie inwestycji odbyło się 20 czerwca.
Spełnia wszelkie normy

Oczyszczalnia Klimzowiec | foto: chorzowianin.tv

- Dla Chorzowa i Świętochłowic jest to największa inwestycja na przestrzeni ostatnich kilku lat. W ramach całego projektu wykonano szereg zadań: przykryto koryto Rawy, zmodernizowano sieć wodociągową i kanalizacyjną oraz oczyszczalnię ścieków – mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. - Dzięki tej inwestycji rozwiązano w dużej mierze problem z odprowadzaniem ścieków i dostarczaniem wody. Modernizacja sieci sprawiła, że jakość wody jest lepsza – dodaje Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic. 

Marek Kopel, były prezydent Chorzowa, zaznacza, że pierwszym krokiem do rozpoczęcia inwestycji była propozycja przykrycia Rawy. - Pojawiła się ona mniej więcej 18 lat temu. Zastanawialiśmy się wtedy skąd pozyskać pieniądze – mówi. Z pomocą, jednak dopiero z początkiem tego wieku, przyszła Unia Europejska. - Do zadania musieliśmy podejść kompleksowo. Oprócz przykrycia Rawy należało rozwiązać problem gospodarki wodno-ściekowej. Konieczne było więc zmodernizowanie sieci i oczyszczalni – dodaje.

Czytaj też: Klimzowiec do modernizacji 

Projekt „Modernizacja oczyszczalni ścieków Klimzowiec i gospodarka osadem ściekowym”, obejmował przebudowę i rozbudowę obiektów i instalacji części mechanicznej, biologicznej oraz osadowej oczyszczalni ścieków Klimzowiec położonej na granicy miast Chorzowa i Katowic. Kontrakt na realizację tego przedsięwzięcia podpisano 4 listopada 2009 r. z konsorcjum firm: Budimex S.A. Warszawa oraz Cadagua S.A. Bilbao Hiszpania. Koszt modernizacji sięgnął niemal 108 mln zł. - Modernizacja trwała półtora roku. Podczas prac spore problemy sprawiły nam obfite opady deszczu. Udało nam się jednak wszystko wykonać na czas – mówi Krzysztof Broż, prezes Chorzowsko-Świętochłowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. - Trudno traktować to zadanie w kategorii sukcesu. W wielu europejskich krajach takie oczyszczalnie nie są niczym wyjątkowym. To po prostu norma – dodaje.

Czytaj też: Największa gminna inwestycja zakończona

Modernizacja oczyszczalni i przykrycie Rawy poprawią komfort życia mieszkańców. - Rawa była otwartym, uciążliwym ściekiem. Jej przykrycie pozwoliło odzyskać sporo terenu, który zostanie odpowiednio zagospodarowany – mówi Marek Kopel. - Natomiast modernizacja sieci wodociągowo-kanalizacyjnej przyczyni się do zmniejszenia ubytków wody. Niestety obniżek cen za wodę i odprowadzanie ścieków pewnie nie będzie, mniejsze będzie za to tempo podwyżek. Sama oczyszczalnia spełnia wszelkie europejskie normy. Nie musimy więc obawiać się kar ekologicznych – kończy były prezydent.  

Czytaj też: Biogaz na Klimzowcu
wojz

Reklama:

Dyskusja:

~ALF.

IP: 89.72.*.*

2011-06-21 20:59:49

CZy prawdą jest, że do świeżo oczyszczonej wody, płynącej dalej w kierunku Katowic, wpadają nadal nieoczyszczone ścieki ?

~Justyna

IP: 79.191.*.*

2011-06-21 22:17:21

Świetna ekologiczna inwestycja - zmieniająca wizerunek Chorzowa i pozwalajaca na zagospodarowanie nowych przestrzeni...gratukuję!

~wodnik

IP: 46.148.*.*

2011-06-21 22:55:16

Tak.

~KLIMEK

IP: 83.15.*.*

2011-06-22 06:57:17

nie z Chorzowa a tym bardziej z oczyszczalni Klimzowiec.

~chorzowianin

IP: 79.189.*.*

2011-06-28 12:40:28

Okazuje się,że ludzie z poprzedniej ekipy to wspaniali fachowcy.Zobaczymy jakimi osiągnięciami będzie się mogła pochwalić nowa ekipa

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.