Światło pokoju w niedzielę trafiło do Chorzowa

Chorzowianin 2011-12-18 | Komentarzy: 0
Msza św. z uroczystym przekazaniem Betlejemskiego Światła Pokoju została odprawiona o godz. 11:30 w parafii św. Jadwigi Śląskiej. jest już dostępne we wszystkich chorzowskich parafiach.
Światło pokoju w niedzielę trafiło do Chorzowa

Światełko pokoju chwilę po przekazaniu na ołtarzu parafii św. Jadwigi | fot. Paweł Mikołajczyk

- Światełko pokoju ma symbolizować ciepło domowego ogniska. Już po raz dwudziesty pierwszy uczestniczą w przekazaniu światęlka chorzowscy harcerze. Tydzień temu byliśmy na uroczystej mszy św. w Częstochowie, gdzie odpaliliśmy ogień od harcerzy, którzy przywieźli je z Zakopanego. Tam światlo tradycyjnie przekracza granice wędrując z poludnia Europy - mówi Adam Malarz, komendant chorzowskiego hufca ZHP.

 W akcję zaangażowanych jest ponad stu chorzowskich harcerzy. W tym tygodniu zaniosą światełko do parafii, chorzowskich instytucji i zwykłych mieszkańców. 

W tym roku światło będzie wędrowało przez całą Polskę pod hasłem „Światło, które prowadzi..."

Podczas XVI Sesji Sejmiku harcerze Śląskiej Chorągwi ZHP przekażą światło przedstawicielom władz Województwa Śląskiego. We wtorek ogień odbiorą przedstawiciele władz miasta.

Akcję przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju z Groty Betlejemskiej rozpoczęła w 1986 r. rozgłośnia ORF. Jako symbol bożonarodzeniowego orędzia pokoju dociera ono do ponad 25 krajów europejskich, w tym po raz 21 także do Polski. Ten rozpoczęty przez ORF zwyczaj przyjął się już niemal w całej Europie. Początkowo inicjatywa ta ograniczała się tylko do krajów ościennych, z czasem jednak stała się ona częścią składową przygotowań do Bożego Narodzenia - z udziałem harcerzy - w różnych krajach naszego kontynentu.

Cała ceremonia ma od lat stały przebieg. W Bazylice Narodzenia Pańskiego światło zapala mnich prawosławny od lampy oliwnej, wiszącej nad srebrną gwiazdą, oznaczającą miejsce narodzenia Jezusa. Następnie światło jest przenoszone do przylegającego do bazyliki katolickiego kościoła św. Katarzyny i ustawiane na głównym ołtarzu, przy którym następnie sprawowana jest Msza św. Rozesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju odbywa się w połowie grudnia, podczas nabożeństwa ekumenicznego w Wiedniu z udziałem delegacji harcerzy z różnych krajów i przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich.

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.