Tablica pamiątkowa ku czci Pawła Kempki odsłonięta!

Chorzowianin 2012-10-29 | Komentarzy: 0
Prezydent Andrzej Kotala i Aleksander Kempka, czterdzieści lat po śmierci Pawła Kempki, wspólnie odsłonili jego tablicę pamiątkową, która zawisła na kamienicy przy ul. Sobieskiego 1.
Tablica pamiątkowa ku czci Pawła Kempki odsłonięta!

Adam Lapski (stowarzyszenie Miłośników Chorzowa), Aleksander Kempka i Andrzej Kotala pod tablicą pamiątkową przy ul. Sobieskiego.

- To wielkie wydarzenie dla nas wszystkich Kempków. Wiedzieliśmy, że dziadek był dość nietuzinkowym działaczem. Wiedzieliśmy też o wcześniejszych zamysłach władz Chorzowa, ktore chciały go uhonorować. Do tej pory to się nie udało. Tym bardziej cieszy, że dziś możemy brać udział w tej uroczystości – mówi Aleksander Kempka.

Pan Aleksander niewiele może opowiedzieć o dziadku, bo gdy Paweł Kempka zmarł, miał 11 lat. Dużo więcej wie Helena Popławska-Stojanowa, córka Dobrochny, najstarszej córki Pawła Kempki. - Dziadek był człowiekiem poważnym, ale przy tym miał poczucie humoru z takim charakterystycznym ciętym dowcipem. Niektórzy czasem nie rozumieli jego żartów i bywało, że tym ich do siebie zniechęcał – relacjonuje pani Helena.

Specjalnie na poniedziałkową uroczystość przyjechała do Chorzowa z Wrocławia. Zresztą niemal jak cała rodzina. To miasto szczególnie wpisało się w życiorys zasłużonego górnośląskiego działacza. Tam bowiem poznał swoją przyszłą żonę. - Babcia słyszała opowieści brata o swoim koledze, który potrafił wypić za jednym razem aż szesnaście kufli piwa. Bardzo chciała go poznać. To był właśnie mój dziadek – śmieje się H. Popławska-Stojanowa.

Urodzony w Brynowie Paweł Kempka we Wrocławiu studiował prawo. Jako adwokat pracował w Gnieźnie. Rok po ślubie, w 1920 roku przeniósł się z rodziną na Śląsk. W 1931 roku zamieszkał w Królewskiej Hucie (w 1934 r. przemianowanej na Chorzów), gdzie kupił kamienicę przy dzisiejszej ul. Sobieskiego. Tam zmarł, a rodzina Kempków dysponuje budynkiem do dziś.

Jego największe zasługi dotyczą działalności narodowej i samorządowej. Jest uznawany za współtwórcę ustroju prawnego Autonomii Śląskiej. Jak podają źródła historyczne, był też przyjacielem Wojciecha Korfantego. 

- Był człowiekiem bardzo dociekliwym. Jego głównym celem w Sejmie Śląskim było dążenie do scalenia polskiego Górnego Śląska z państwem polskim w okresie międzywojennym – tłumaczy dr Witold Marcoń, historyk zajmujący się dziejami Górnego Śląska w latach międzywojennych.

Jednak najczęściej powtarzanym epizodem z życia była odmowa podpisania Volkslisty w czasie drugiej wojny światowej. - Dziadek świetnie znał niemiecki, chodził do niemieckich szkół, studiował. Kiedy został wezwany przez gestapo był zdecydowany, że Volkslisty nie podpisze. Stwierdził, że jego ojczyzną jest Polska – opowiada najstarsza wnuczka działacza. 

Cudem uniknął obozu koncentracyjnego. Na przesłuchującym go niemieckim oficerze, który nakłanial go do podpisania Volkslisty, zrobił wrażenie, gdy zacytował mu słowa niemieckiego poety Johanna Wolfganga Goethego. - Ojczyzny się nie wybiera, ale ma się ją w sercu – miał sparafrazować słowa niemieckiego wieszcza.

- Dziadek był Polakiem i wielkim patriotą. Dziś kiedy częściej mówi się o europejskości i byciu kosmopolitą, nie ma mody na patriotyzm. Tym bardziej warto honorować takich ludzi jak on – dodaje Aleksander Kempka.

Pamiątkowej tablicy nie byłoby, gdyby nie uchwała Rady Miasta z 26 września br. Podczas 26. sesji radni uchwalili, że na ścianie kamienicy przy ul. Sobieskiego zawiśnie tablica, na której pojawi się treść: „W tym domu mieszkał i pracował Paweł Kempka ur. 4 VI 1886 w Brynowie, zm. 29 X 1972 w Chorzowie prawnik, notariusz, adwokat, sędzia okręgowy, polski działacz narodowy i samorządowy, współtwórca ustroju prawnego Autonomii Śląskiej, poseł na Sejm Śląski z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji, pierwszy prezes Stronnictwa Demokratycznego w Chorzowie, wierny syn Ziemi Śląskiej, przyjaciel Wojciecha Korfantego ". 
Paweł Mikołajczyk

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.