Wodomierze zamarzają, a bakterie są leniwe

Chorzowianin 2012-02-13 | Komentarzy: 0
W ciągu ostatnich tygodni ChŚPWiK odnotowało kilkaset zgłoszeń dotyczących nieprawidłowego działania urządzeń lub awarii spowodowanych niskimi temperaturami.
Wodomierze zamarzają, a bakterie są leniwe

Uszkodzony wodomierz | fot. Mariusz Banduch

Mrozy utrudniają również przebieg procesów biologicznych w oczyszczalni ścieków „Klimzowiec”. 

- Okres zimowy, zwłaszcza kiedy temperatury spadają znacznie poniżej 0 stopni, jest dla każdego przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego trudny – mówi Marcin Krzemień, specjalista ds. marketingu w Chorzowsko-Świętochłowickim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji. - Prace inwestycyjne zostają z oczywistych względów wstrzymane. Do tego dochodzą różnego rodzaju awarie i uszkodzenia. Najczęściej zamarzają wodomierze – dodaje.

Bartłomiej Jarocha, dyrektor ds. rozwoju ChŚPWiK, zaznacza, że wszelkie uszkodzenia wodomierzy traktowane są jako awarie po stornie odbiorców. Naprawa i oplombowanie wodomierza jest więc usługą płatną. Średnio jej koszt wynosi 150 zł netto. - W ostatnim, mroźnym okresie, na zlecenie odbiorców wymieniono ponad 40 zamarzniętych wodomierzy. W każdej umowie jest stosowny zapis o tym, że dbanie o pomieszczenie wodomierzowe jest obowiązkiem odbiorcy usługi. Niestety, mimo naszych apeli, wodomierze w większości przypadków, są po prostu źle zabezpieczone – mówi Bartłomiej Jarocha. Dyrektor tłumaczy, że najlepiej zabezpieczyć wodomierz przed uszkodzeniem mechanicznym montując go w wydzielonym pomieszczeniu. - Należy zwrócić szczególną uwagę na to, by temperatura w tym pomieszczeniu nie spadała poniżej 0 stopni.

Podczas siarczystych mrozów, zwłaszcza gdy lokatorzy przez wiele godzin przebywają poza swoim miejscem zamieszkania, dobrze jest delikatnie odkręcić kran. - Delikatny przepływ wody nie dopuści do jej zamarzania. W gospodarstwach domowych są też instalacje, których podczas zimy się nie używa np. te do podlewania ogródka. Najlepiej na zimę spuścić z nich wodę. Wtedy będziemy pewni, że nie dojdzie do żadnego uszkodzenia – mówi Bartłomiej Jarocha. Dyrektor zaznacza, że podczas tej zimy ChŚPWiK nie odnotowało poważnych awarii swoich sieci.

Oprócz mrozu problemem mogą być także obfite opady śniegu. - Podczas odśnieżania zasypywane są skrzynki naszych przyłączy oraz hydranty. Niestety nie są to odosobnione przypadki. A w razie awarii czy innej interwencji utrudnia to prace odpowiednim służbom – mówi Marcin Krzemień.

Niskie temperatury dają się odczuć także oczyszczalni ścieków „Klimzowiec”. - Przy temperaturze poniżej 12 stopni spada aktywność bakterii żyjących w osadzie. Pojawiają się zatem problemy z usuwaniem azotu. Polska norma przewiduje i dopuszcza takie sytuacje. Z usuwaniem pozostałych biologicznych związków nie mamy natomiast żadnego problemu – mówi Piotr Banaszek, kierownik oczyszczalni. Kierownik zaznacza, że podczas niskich temperatur wprowadzane są zmiany w technologii zabezpieczające instalacje i sieci przed np. zamarznięciem mediów w rurociągach. Dodaje, że ostatnie tygodnie były okresem suchym. - Przyczynia się to do małych napływów ścieków. Oczyszczalnia funkcjonuje normalnie. Mieszkańcy nie powinni odczuwać żadnych uciążliwości zapachowych – mówi Piotr Banaszek.

Zobacz materiał video:Zgłoszenia awarii można dokonać:

telefonicznie - dyspozytorowi ChŚPWiK sp. z o.o. na numer tel.: (32) 34-94-600, (32) 34-94-601
osobiście – w siedzibie Dyrekcji ChŚPWiK sp. z o.o., ul. Składowa 1, 41-500 Chorzów, gdzie należy przekazać informację dotyczącą awarii osobie uprawnionej do jej przyjęcia t.j. dyspozytorowi przedsiębiorstwa.

Awarie wodociągowe i kanalizacyjne występujące na instalacji wewnętrznej należy zgłaszać administratorowi (administracja, spółdzielnia, osoba prywatna), do którego należy budynek wraz z mediami.

Cennik usług ChŚPWiK dostępny jest na stornie www.chspwik.pl
wojz

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.