Reklama: Partnerzy:


Żeby czytelnicy o mnie nie zapomnieli

Chorzowianin 2009-12-03
Dzień 3 grudnia 2009 roku zapisuje się w kronikach kulturalnych naszego miasta jako bardzo smutna data. W wieku 57 lat zmarła Katarzyna Sztąpka, chorzowska poetka.
Żeby czytelnicy o mnie nie zapomnieli

Urodziła się 12 sierpnia 1952 roku w Chorzowie, była absolwentką I LO im. Juliusza Słowackiego i katowickiego Studium Medycznego. Wydała pięć tomików wierszy: „Budka suflera”, „Podszepty”, Czekanie na czas”, „Rozmowy z Matką” i „Drewniane niebo”, była też autorką piosenek do bajek, dokonała scenicznej adaptacji „Kubusia Puchatka”. Ze swoją twórczością gościła na łamach prasy, a także w radio i na antenie telewizji regionalnej. Sześć lat poświęciła na literackie opracowanie wspomnień swojego ojca. Książka Tadeusza Sztąpki „Pod powiekami minionego czasu” ukazała się w marcu ubiegłego roku. Jej premiera połączona była z benefisem trzydziestolecia pracy twórczej Katarzyny Sztąpki. W rozmowie z „Chorzowianinem” przed tym wydarzeniem martwiła się, że od blisko dziesięciu lat nie wydała żadnego nowego poetyckiego tomiku. – Chciałabym, żeby czytelnicy o mnie nie zapomnieli. Spotykam wielu serdecznych ludzi, którzy pytają o moje nowe utwory – mówiła. Katarzyna Sztąpka była autorką słów do piosenki „O Chorzowie” z muzyką Sławomira Witkowskiego, którą zaśpiewała Magdalena Krzywda. Utwór wzbogacił filmową realizację towarzyszącą obchodom 750-lecia Chorzowa – „Z tradycją ku przyszłości”. Poetka była członkinią Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach i Związku Literatów Polskich oddział w Krakowie. W ostatnim czasie angażowała się w działalność Stowarzyszenia Kulturalnego „Filmowy Chorzów”. Przed kilkoma dniami z maszyn drukarskich zszedł, wydany nakładem Stowarzyszenia, tom wierszy zebranych Katarzyny Sztąpki. Książka zatytułowana "Podaruj mi swoje sny" obok utworów z wcześniejszych tomików zawiera także teksty z ostatnich lat, nie opublikowane dotąd w formie książkowej. Publikacja ta niespodziewanie stała się literackim pożegnaniem poetki z czytelnikami... 
Uroczystości pogrzebowe Katarzyny Sztąpki odbyły się w sobotę, 5 grudnia br. w kościele pw. św. Barbary w Chorzowie. 

***
Jeśli dusza
jest zwitkiem
brukowych sensacji
to nie ułożysz dnia
bez zbędnych komentarzy

(z tomiku „Podszepty”) 

KrzyK

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.