13. rocznica katastrofy hali MTK

Chorzowianin 2019-01-28 | Komentarzy: 0
W trzynastą rocznicę katastrofy budowlanej na Międzynarodowych Targach Katowickich, pod pamiątkowym monumentem spotkali się przedstawiciele Chorzowa i województwa, bliscy ofiar, uczestnicy akcji ratunkowej i przedstawiciele służb mundurowy.
13. rocznica katastrofy hali MTK

W 13. rocznicę tragedii oddano hołd ofiarom | fot. chorzow.eu

28 stycznia symbolicznym zapaleniem zniczy i złożeniem kwiatów uczczono pamięć ofiar największej katastrofy budowlanej w historii Polski.

Przypomnijmy, że 13 lat temu, około godz. 17.15 zawalił się dach hali wystawowej Międzynarodowych Targów Katowickich. Zginęło wówczas 65 osób, a ponad 140 zostało rannych. Gdy ok. godz. 17.15 runął dach hali, wewnątrz trwały międzynarodowe targi i ogólnopolska wystawa gołębi pocztowych.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek dziękował za pamięć o katastrofie.

- Pamiętamy, ale ten pomnik jest również przestrogą na przyszłość, aby dołożyć wszelkich starań w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom naszego województwa i kraju, aby do podobnych zdarzeń już nigdy nie doszło - mówił.

Zastępca prezydenta Chorzowa  Marcin Michalik zapewnił, że o ofiarach i rannych pamiętają i będą pamiętać władze naszego miasta.

 - To nasza powinność. Dzisiaj wspominamy tych, którzy zginęli, a tym którzy w tamtym dramatycznym czasie nieśli pomoc, często sami narażając własne życie, oddajemy najwyższe wyrazu szacunku. To największa katastrofa budowlana w powojennej historii Polski. Odcisnęła piętno na nas wszystkich.

W dniu katastrofy w największej hali MTK było 1329 osób. W chwili, gdy dach runął, wewnątrz było około tysiąca osób. Spośród ponad 140 rannych 26 osób doznało ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Według prokuratury na tragedię złożyły się błędy i zaniechania w fazie projektowania i budowy hali, a także jej użytkowania i nadzoru nad budynkiem.

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.