Reklama: Partnerzy:


30 mln na inwestycje przed pierwszym dzwonkiem. RAPORT

Chorzowianin 2018-09-05 | Komentarzy: 0
Przed pierwszym szkolnym dzwonkiem w Chorzowie zakończyły się inwestycje za niemal 30 milionów złotych. Od 3 września na uczniów czekają wyremontowane szkoły i przedszkola, nowe place zabaw i nowoczesne wyposażenie.
30 mln na inwestycje przed pierwszym dzwonkiem. RAPORT

Remont części dydaktycznej szkoły zakończył się tuż przed pierwszym dzwonkiem roku szkolnego 2018/2019. | fot. UM Chorzów

Nawiększą inwestycją w chorzowskiej oświacie był remont Zespołu Szkół Sportowych przy ulicy Ryszki 55.

Szkoła, od września 2016 roku kiedy rozpoczęły się prace, przeszła totalną metamorfozę. W tym czasie przebudowano dydaktyczną część budynku, wymieniono instalację elektryczną i centralnego ogrzewania, zdemontowano ścianki i sufity, a także wymieniono płyty podłogowe. 

CZYTAJ TEŻ: PIĄTKA PRZECHODZI METAMORFOZĘ

Inwestycja była niezbędna, ponieważ, chociaż szkoła jest ostatnią z wybudowanych w Chorzowie, to jej konstrukcja od początku nie była przystosowana do naszej szerokości geograficznej. Oddana do użytku w 1986 roku szkoła pierwotnie miała stanąć w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Stąd cienka izolacja i nietypowy system grzewczy. Remont części dydaktycznej szkoły zakończył się tuż przed pierwszym dzwonkiem roku szkolnego 2018/2019. 

– To największa szkoła w Chorzowie, dlatego sprawne przeprowadzenie remontu było dla nas priorytetem. Prace prowadzone były segmentami, tak aby cały czas mogły odbywać się tam lekcje – tłumaczy prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

To nie koniec remontu w szkole, która słynie z osiągnięć pływaków. Jest jeszcze sporo pracy przy trwającej, gruntownej przebudowie basenu. Koszt remontu to ponad 8 milionów złotych. Po zakończeniu prac będzie on wyposażony m.in. w zestaw sygnalizacji falstartu i nawrotu, podświetlenie boczne i podnośnik dla osób niepełnosprawnych zamontowany w niecce basenu. 

Niemal od podstaw wybudowano przedszkole nr 9 przy ul. Omańkowskiej. Sala integracji sensorycznej, pokój światło – dźwięk i wanny rehabilitacyjne to tylko niektóre z nowinek. W zabytkowym budynku od września 2018 roku znajduje się nowoczesna placówka z oddziałami integracyjnymi. 

Inwestycja kosztowała ponad 9 milionów złotych. W zabytkowym gmachu wyburzona została drewniana konstrukcja, wyremontowano sanitariaty i zainstalowano windy. Dobudowany został także nowy obiekt z kuchnią i salą na zajęcia teatralne, gimnastykę i rytmikę. Zmieniło się również otoczenie: powstał nowy plac zabaw i parking. Od września do przedszkola numer 9 chodzi 150 dzieci.



Niemal 2,5 miliona złotych kosztowała adaptacja pomieszczeń Szkoły Podstawowej nr 25 na potrzeby przedszkola nr 22. Prace zakończyły się tutaj 17 sierpnia. W Przedszkolu nr 24 wymieniona została izolacja przeciwwilgociowa wraz z dociepleniem, co kosztowało blisko 77 tysięcy złotych.

Wciąż trwają prace w Szkole Podstawowej numer 1 polegające na dostosowaniu stołówki, hydrofobizacji elewacji i izolacji przeciwwilgociowej. To zadanie kosztuje ponad 2 miliony 300 tysięcy złotych. W Przedszkolu numer 20, przy ulicy Czempiela, za niemal 40 tysięcy złotych, wymieniany jest kocioł gazowy.

Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa placu zabaw i remont ogrodzenia na terenie Szkoły Podstawowej nr 25 w Maciejkowicach. W planach jest także budowa placu zabaw przy ulicy Śląskiej obok Szkoły Podstawowej nr 38.

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.