48. sesja Rady Miasta. Relacja

Chorzowianin 2018-04-12 | Komentarzy: 0
Miasto, za 2 mln zł, kupi akcje Ruchu Chorzów.
48. sesja Rady Miasta. Relacja

09:04
Rozpoczęła się 48. sesja Rady Miasta.

09:08
Trwa wprowadzenie zmian w porządku obrad.

Mariola Roleder (WdCh) składa wniosek formalny. Odnosi się do sprawy i trybu zwołania sesji. - Uważam, że jest to naruszanie dobrych obyczajów współpracy między radą a organem wykonawczym. Radna mówi, że w porządku obrad nie znajdują się ważne rzeczy warunkujące zwołanie sesji w trybie przyspieszonym. - Uważam, że te uchwały nie powinny znaleźć się w programie sesji. Nie ma uzasadnienia merytorycznego. (…). Radna proponuje uznać sesję za niewłaściwie zwołaną. - Wnioskuję o odwołanie sesji.

Ogłoszono przerwę.

09:15
Koniec przerwy.

Radna Roleder zmodyfikowała wniosek formalny, prosi o zdjęcie z porządku obrad punktu dotyczącego wykupu akcji Ruchu.

Waldemar Kołodziej, wiceprzewodniczący RM, mówi, że podczas ostatniej sesji zaznaczano, że będzie kolejne spotkanie radnych dotyczące Ruchu. - Uważam, że powinniśmy być poważni i ten wniosek dziś odrzucić. Rozstrzygnijmy ostatecznie czy chcemy wykonać nasze zobowiązanie podjęte w ubiegłym roku, czy też nie chcemy.

Wniosek Marioli Roleder został odrzucony. Za wnioskiem był 1 głos, przeciw 15, 3 radnych się wstrzymało.

09:35
Podjęto uchwałę o zmianie uchwały Nr XLIV/826/17 Rady Miasta Chorzów z dnia 21 grudnia 2017 r. w sprawie uchwały budżetowej Miasta Chorzów na rok 2018.

Radni zgodzili się m.in. na zakup akcji spółki Ruch Chorzów na kwotę 2 mln zł.

Marek Kopel pyta prezydenta czy prywatni inwestorzy trwale zainwestowali w Ruch 8 mln zł.

Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa, odczytuje oświadczenie zarządu spółki Ruch Chorzów. Wynika z niego, że łączna suma zainwestowanych środków przez prywatnych inwestorów przekracza 11 mln zł.

Krzysztof Szulc (RAŚ) pyta, czy w treści uchwały można wpisać utrzymanie wyniku sportowego, czyli utrzymanie się na obecnym poziomie ligowym.

Mariola Roleder pyta, jak długo jeszcze, w taki sposób, prezes klubu będzie zwracał się do Rady Miasta o pomoc. - Od lat nie zgadzam się z takim sposobem finansowania klubu. (…). Warunkiem powinien być wynik w rozgrywkach. Wynik pozytywny. Dążenie do powrotu do ekstraklasy. Teraz tego nie ma. Jesteśmy na etapie spadkowym. (…). Jak zaczynałam przygodę z Ruchem mieliśmy 3 procent udziałów, teraz mamy 21. (…). W którą stronę zmierzamy?

Andrzej Kotala mówi, że nie można zamieścić w uchwale takich zapisów. Prezydent zaznacza, że nie można zmieniać decyzji w trakcie gry. - Ruch ciągle gra. (…). Nie warunkuje się zespołowi, że dopóki jest dobrze to będziemy go wspierać, ale jak jest źle to przestajemy go finansować. (…). Zmiana deklaracji w czasie gry jest nie na miejscu. (…). Mamy nadzieję, że Ruch znowu będzie grał w ekstraklasie. (…). Mamy ten komfort, że nie jesteśmy w sytuacji jak inne miasta, które nie mają na kogo liczyć. Prezydent wymienia kluby z sąsiednich miast, które w większości są przez nie zarządzane. - Cieszmy się, że mamy partnera, który chce pomagać.

Głosowało 19 radnych. Za przyjęciem uchwały było 11 radnych, przeciw 3, wstrzymało się 5.

09:36
Podjęto uchwałę o zmianie uchwały Nr XLIV/826/17 Rady Miasta Chorzów z dnia 21 grudnia 2017 r. w sprawie uchwały budżetowej Miasta Chorzów na rok 2018.

09:37
Podjęto uchwałę o zmianie uchwały Nr XLIV/827/17 Rady Miasta Chorzów z dnia 21 grudnia 2017 r. w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Chorzów.

09:38
Wolne wnioski, zapytania i informacje.

Jan Skórka (PdChiPO) prosi, aby na następnej sesji komendant policji ustosunkował się do sprawy chorzowskiego pedofila.

Waldemar Kołodziej mówi, że sprawę zna od dwóch miesięcy. - Prace są bardzo intensywne. Trwają czynności operacyjne. (…).

Mariola Roleder mówi o kontroli przeprowadzonej w muzeum w Chorzowie. - Do komisji rewizyjnej dotarły informacje, że w muzeum następuje eskalacja nieprzyjemnych zdarzeń. (…). Bardzo prosimy o oficjalne zajęcie stanowiska w tej sprawie oraz o przedstawienie relacji, sprawozdania, jakie czynności zostały podjęte w tej sprawie.

09:42
Koniec sesji.

Po zamknięciu obrad na mównicę wchodzi prezes Ruchu Janusz Paterman i dziękuje za głosy za, i za głosy przeciw. - Szczerze powiedziałem, że Ruch potrzebuje wsparcia 16 mln zł. Zostało 2 graczy. Ja z przyjacielem i miasto. Nikogo nie oszukałem. Podjęliście decyzję, że dzielimy to na pół. (…). Dzisiaj mamy prawomocny układ. Wpompowaliśmy w Ruch ponad 12 mln zł. (…). Robimy dla klubu wszystko, musi się nam to udać. Nie da się przewidzieć scenariusza, że dziś wygrywamy. (…). Dokonaliśmy czegoś takiego jak rewolucja w klubie, tą ofiarą jest wynik sportowy. Zlikwidowałem cały sztab szkoleniowy, który wypuszczał młodą kadrę praktycznie za darmo. (…). Dziś mamy mocne kontrakty, wyniki młodzieży, jakich w życiu nie mieliśmy.(...). Proszę o cierpliwość. (…).

Waldemar Kołodziej mówi, że w tym roku to były ostatnie pieniądze przeznaczone na zakup akcji. - Ruch w tym roku nie może liczyć już na żadne pieniądze, proszę sobie z tego zdawać sprawę. (…). Wywiązaliśmy się ze swoich zobowiązań na ten rok.

Wojciech Zawadzki

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.