Abp Józef Kupny honorowym obywatelem Chorzowa

Chorzowianin 2014-09-18 | Komentarzy: 0
Metropolita wrocławski, abp Józef Kupny został siódmym, honorowym obywatelem Chorzowa. Tytuł oraz symboliczny klucz do miasta odebrał 18 września podczas uroczystej sesji Rady Miasta.
Abp Józef Kupny honorowym obywatelem Chorzowa

Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa, apb Józef Kupny i Henryk Wieczorek, przewodniczący RM | fot. Paweł Mikołajczyk

Podczas uroczystej seji Henryk Wieczorek, przewodniczący Rady Miasta, przypomniał, że Józef Kupny od najmłodszych lat związany jest z Chorzowem. Tu uczęszczał do szkoły podstawowej i liceum. W parafii pw. św. Marii Magdaleny przyjął sakrament bierzmowania. Przez lata posługi duszpasterskiej pozytywnie wpływał na kształt i rozwój lokalnej społeczności. 18 maja 2013 r. papież Franciszek mianował go arcybiskupem metropolitą wrocławskim.

- To szczególny dzień dla Chorzowa. Ciszymy się, że ekscelencja wyraził gotowość przyjęcia tego największego, miejskiego wyróżnienia – mówił Henryk Wieczorek.

Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa, zaznaczył, że grono honorowych obywateli to osoby identyfikujące się z lokalnym środowiskiem i działający na jego rzecz.

- To ludzie wybrani i zasłużeni. Dziękujemy arcybiskupowi za życzliwość, otwartość i duchowe wsparcie – mówił prezydent.

Metropolita wrocławski, abp Józef Kupny nie ukrywał, że jest zaszczycony przyznaniem mu tytułu honorowego obywatela Chorzowa. - Nigdy nie śmiałbym sądzić, że kiedyś otrzymam ten tytuł.

Arcybiskup wspomniał swoją młodość spędzoną w naszym mieście. - Ten Chorzów mnie ukształtował. Wpłynął ma mój sposób widzenia świata. Tego wszystkiego nie byłoby bez życia w Chorzowie.

Dodał, że nasze miasto zna bardzo dobrze. - Jestem takim chorzowianinem wielowymiarowym. Naprawdę znam Chorzów i jestem związany z jego dzielnicami. Niezależnie od tego gdzie jestem i pracuję to kocham to miejsce.

Abp Józef Kupny podkreślił, że stąd pochodzi jego ojciec, tutaj mieszka jego matka i siostra oraz najbliżsi przyjaciele. - Nikt nie zna mnie lepiej niż oni. To jest Józik, mówią.

Honorowy obywatel zaznaczył, że ten tytuł jest uwieńczeniem bardzo dobrej współpracy między kościołem a władzami samorządowymi.

- Zawsze będę Chorzów nosił w swoim sercu, modlił się za jego mieszkańców i z Wrocławia im błogosławił – powiedział.

Podczas sesji na sali obecni byli Dariusz Miłkowski i Florian Lesik, honorowi obywatele.

- Dzisiejszy dzień jest uhonorowaniem pracy wielu duszpasterzy w tym mieście - mówił Florian Lesik.

Ks. dziekan Eugeniusz Błaszczyk podkreślił, że Chorzów jest otwarty dla arcybiskupa.- Być otwartym to znaczy kochać. Zawsze będziesz tu miłym gościem.

Uroczystość uświetnił chór mieszany „Lutnia”.

Przyjmując tytuł honorowego obywatela Chorzowa abp Józef Kupny dołączył do grona ludzi związanymi z polityką, kulturą, sportem i kościołem: Jerzego Buzka, Gerarda Cieślika, Floriana Lesika, Damiana Zimonia, Krzysztofa Warzychy, Dariusza Miłkowskiego.

wojz

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.