Absolwent Curie metropolitą wrocławskim

Chorzowianin 2013-05-20 | Komentarzy: 1
Archidiecezja wrocławska ma nowego metropolitę. Papież Franciszek wyznaczył na to stanowisko biskupa Józefa Kupnego, dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej, który ma wiele związków z Chorzowem.
Absolwent Curie metropolitą wrocławskim

Bp Józef Kupny w klubowej kawiarence Ruchu Chorzów

Józef Kupny zastąpi arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego, który przeszedł na emeryturę.

- Nie śmiałem nawet myśleć o powołaniu na to stanowisko. Podejmuję się tej misji w wielkim zaufaniu Panu Bogu, który powierza zadania i daje moc Ducha Świętego do ich realizacji – stwierdził po nominacji biskup.

Hierarcha przypomina, że przed 1922 rokiem niektóre parafie diecezji katowickiej należały do metropolii wrocławskiej. Miał okazję poznać kapłanów pamiętających tamte czasy, którzy studiowali we Wrocławiu. Józef Kupny odwiedzał też Wrocław w celach naukowych.

Nowy metropolita wrocławski urodził się 23 lutego 1956 roku w Dąbrówce Wielkiej. W latach siedemdziesiątych uczęszczał do liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Chorzowie. Maturę zdał w 1975 r. po czym wstąpił do śląskiego seminarium, które wówczas jeszcze znajdowało się w Krakowie. Nim jednak zaczął studia, musiał odbyć dwuletnią służbę wojskową.

Świecenia kapłańskie z rąk abpa Herberta Bednorza otrzymał w 1983 r. Jako wikariusz pełnił posługę na osiedlu Tysiąclecia w Katowicach: w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych na Tysiącleciu Dolnym, następnie w parafii Matki Bożej Piekarskiej na Tysiącleciu Górnym.

Nowy metropolita wrocławski był asystentem w Katedrze Katolickiej Nauki Społecznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jest członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski i kieruje Radą ds. Społecznych. Jest głównym autorem ogłoszonego rok temu dokumentu społecznego Episkopatu Polski „W trosce o dobro wspólne”. Pełni także funkcję delegata Konferencji Episkopatu Polski do spraw Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich.

Od 2005 r. był biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej.

Prywatnie nie ukrywa swoich sympatii do Ruchu Chorzów. Regularnie bierze udział w tradycyjnym spotkaniu opłatkowym w klubowej kawiarence Ruchu. 

(p)

Reklama:

Dyskusja:

~Rafał Sudoł

IP: 89.107.*.*

2013-05-20 11:29:44

Gratulacje! Pozostaje mieć nadzieję, że sympatii klubowych nie zmieni na rzecz Śląska Wrocław :-)

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.