Areszt dla pseudownuczka

Chorzowianin 2011-08-22 | Komentarzy: 0
Na wniosek policjantów i prokuratora chorzowski sąd tymczasowo aresztował 26-letniego mężczyznę, który metodą na tzw. ”wnuczka” wyłudzał pieniądze od starszych osób. W sumie jego łupem padło kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Areszt dla pseudownuczka

Zatrzymany 26-letni bytomianin | foto: KMP w Chorzowie

26-letni bytomianin został zatrzymany w momencie, gdy chciał odebrać 19 tysięcy złotych, które na pseudo wnuczka przekazała w systemie natychmiastowych przelewów oszukana 80-letnia mieszkanka Leżajska. Przestępca wpadł w ręce policjantów, dzięki czujności pracownicy poczty. Kobieta, wyczuwając nieuczciwe zamiary mężczyzny, powiadomiła policję. Ponadto, jak ustalili chorzowscy śledczy, oszust wcześniej wyłudził pieniądze od starszych osób z terenu Chorzowa, Katowic i Świętochłowic. W sumie jego łupem padło ponad 20 tysięcy złotych. Niewykluczone, że sprawca jest odpowiedzialny za tego typu oszustwa na terenie innych miast Polski. Wczoraj, na wniosek policjantów i prokuratora, sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu. Za popełnione czyny grozi mu do 8 lat więzienia.

Policja raz kolejny przestrzega przed oszustami, których sposób działania jest bardzo charakterystyczny i w każdym przypadku podobny. Sprawcy nawiązują telefonicznie kontakt z wytypowanymi osobami. Podając się za członka rodziny - najczęściej wnuka, zwracają się z pilną prośbą o pożyczenie pieniędzy np. na zakup samochodu po atrakcyjnej cenie, czy rozkręcenie biznesu. Po wyrażeniu zgody na pożyczkę oszuści, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z ofiarą, proszą o wpłacenie pieniędzy na poczcie w systemie natychmiastowego przekazu, co umożliwia im wypłatę gotówki w dowolnym punkcie pocztowym w całym kraju. Każdy, kto zetknie się z opisanym sposobem działania przestępców, powinien natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji pod numerem telefonu 997. Szybkie powiadomienie policji przyczyni się do przerwania przestępczej działalności oszustów. 

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.