Bilans dziecka - jak wygląda badanie bilansowe i jak się je wykonuje?

Chorzowianin 2019-06-03
Bilans dziecka to obowiązkowe, okresowe badanie lekarskie, wykonywane w Polsce od 1976 roku. Dzięki bilansowi można w porę wykryć ewentualne wady wrodzone lub nabyte, zaburzenia rozwojowe czy choroby przewlekłe. Jak właściwie wygląda bilans dziecka i jak jest wykonywany?
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Bilans dziecka - jak wygląda badanie bilansowe i jak się je wykonuje?

Bilans dziecka przeprowadza pediatra lub lekarz rodzinny. Wybierając się na to badanie, należy zabrać książeczkę zdrowia dziecka, a także inne dokumenty związane ze zdrowiem dziecka, np. wypis ze szpitala czy historię przebytych chorób.

Kiedy przeprowadza się bilans dziecka?

W ciągu całego życia bilans dziecka jest przeprowadzany kilka razy, m.in.:

tuż po urodzeniu

kilkukrotnie w pierwszym roku życia

w wieku 2 i 4 lat

na początku drogi edukacyjnej

w wieku 10 lat

w wieku 14-15 lat

w wieku 17-19 lat, na koniec edukacji

Za każdym razem bilans dziecka wygląda nieco inaczej i skupia się bardziej na nieco innych obszarach. Pierwszy bilans dziecka przeprowadza się w oparciu o skalę Apgar. Sprawdza się m.in. napięcie mięśni, barwę skóry i prawidłowość akcji serca i oddechu, a oprócz tego waży się i mierzy dziecko oraz sprawdza obwody główki i klatki piersiowej, by w kolejnych tygodniach życia móc kontrolować prawidłowość rozwoju noworodka. Na oddziale noworodkowym bada się także krew dziecka i sprawdza odruchy bezwarunkowe oraz słuch dziecka.

Przeczytaj więcej na stronie Carolina Medical Center: https://carolina.pl/bilans-zdrowia-dziecka-o-czym-warto-wiedziec/

 

Bilans dziecka w pierwszym roku życia

W pierwszym roku życia bilans dziecka przeprowadza się kilka razy, zwykle przy okazji szczepień. Ocenia się wtedy ogólny stan zdrowia dziecka i prawidłowość rozwoju, co pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych zaburzeń. Ponadto w pierwszym roku życia bada się także stawy biodrowe dziecka w celu wykrycia ewentualnej rozwojowej dysplazji.

Kiedy dziecko zacznie samodzielnie chodzić, pora na kolejną ocenę ortopedyczną – lekarz przyjrzy się, w jaki sposób dziecko chodzi i stawia stopy oraz jakie są zakresy ruchomości jego kończyn.

Bilanse dziecka przed rozpoczęciem edukacji

Bilans dziecka dwuletniego służy ocenie ogólnego tempa rozwoju. Lekarz sprawdzi wzrost i wagę, oceni jego postawę i zdolności manualne oraz mowę, a także sprawdzi, czy szczepienia zostały wykonane zgodnie z kalendarzem. Przeprowadzane są także badania mające na celu wyeliminowanie wad wzroku i słuchu oraz wcześniej nierozpoznanych wad wrodzonych.

Kolejny bilans dziecka przeprowadza się, gdy ma ono 4 lata i wówczas do standardowych pomiarów dochodzi pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Wykonuje się też szersze badanie wzroku oraz ocenia się postawę ciała, by wyeliminować skoliozę. Zaleca się także kontrolę uzębienia.

Bilanse dziecka w wieku szkolnym

W wieku szkolnym bilans dziecka przeprowadza się kilkukrotnie, a po raz pierwszy na samym początku edukacji, by ocenić gotowość dziecka do podjęcia nauki. Dodatkowo wykonuje się też badania lateryzacji, które pozwolą sprawdzić, którą ręko dziecko się posługuje. Bada się także stopy i kręgosłup. Podobnie przebiega bilans dziesięciolatka, który zostaje poszerzony o sprawdzenie daltonizmu.

Bilans dziecka 14-15-letniego jest bardziej rozszerzony i obejmuje także sprawdzenie wielkości tarczycy oraz poziomu dojrzałości płciowej. Czasami wykonuje się też RTG klatki piersiowej i badania krwi i moczu. Ostatni bilans zdrowia wykonuje się wraz z zakończeniem szkoły średniej, czyli ok. 17-19 roku życia. To badanie podsumowuje stan zdrowia fizycznego i psychicznego. W wywiadzie z pacjentem porusza się tematy niezdrowych nawyków i dolegliwości psychosomatycznych oraz psychospołecznych. Kontroli podlega także tarczyca i stan uzębienia.

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.