Bliższa koszula ciału

Chorzowianin 2009-03-10
- Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków zyskało komplet narzędzi do właściwej pracy – mówi Henryk Mercik, szef biura. W poniedziałek nasz samorząd oficjalnie przejął kompetencje wojewódzkiego konserwatora. Dzięki temu w zakresie ochrony zabytków zyskał najwięcej kompetencji w województwie.
Bliższa koszula ciału
- To najszersze, jeśli chodzi o zakres kompetencji, porozumienie w skali województwa – z dumą przyznaje Henryk Mercik, chorzowski konserwator zabytków. Przejęcie kompetencji przez prezydenta Chorzowa oznacza, że teraz niemal wszystkie sprawy dotyczące obiektów zabytkowych będzie wykonywał prezydent, a w jego imieniu Miejski Konserwator Zabytków.

Co się zmieni? Po pierwsze, nie trzeba będzie jeździć po pozwolenia do Katowic
- Wszystkie niezbędne formalności dotyczące zabytków nieruchomych będzie można załatwić na miejscu w Chorzowie. W myśl zasady “Bliższa koszula ciału”, konserwator miejski ma lepszą orientację w tym, co dzieje się na terenie miasta niż pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, często z konieczności zajmujący się kilkoma miastami naraz. Między innymi oczekiwanie na oględziny zabytku diametralnie się skróci – dodaje miejski konserwator. Ma to znaczenie chociażby przy wydawaniu wytycznych przed przystąpieniem do projektowania inwestycji w obiektach zabytkowych.

Porozumienie daje miastu nowe, skuteczne narzędzie. Konserwator ma również nadzieję, że uda się zwiększyć liczbę zabytków wpisanych do rejestru. Jest to szczególnie istotne, gdyż dzięki temu nie tylko można skutecznie chronić najcenniejsze obiekty, lecz również zdobyć środki zewnętrzne na renowacje obiektów, gdzie wpis do rejestru jest koniecznym warunkiem. – W Chorzowie jest sporo obiektów zabytkowych najwyższej klasy, natomiast liczba wpisanych do rejestru jest niewielka. Chcielibyśmy to nadrobić. W tym roku zostało złożonych już kilkanaście wniosków o wpis do rejestru – stwierdza H. Mercik. Deklaruje, że wszystkim właścicielom szczególnie cennych obiektów służy możliwie wszechstronną pomocą.

Do rejestru zabytków stosunkowo niedawno (w listopadzie) została wpisana wieża wyciągowa szybu Prezydent, której obecnym właścicielem jest miasto. Jak poinformował H. Mercik do końca kwietnia powinien być gotowy projekt renowacji wieży. Tym samym nieaktualny jest już futurystyczny plan poprzedniego właściciela, o którym pisaliśmy w numerze 29/2008 Chorzowianina.

W gestii administracji rządowej pozostają nadal postępowania w zakresie konserwacji zieleni zabytkowej i archeologii.
Miejski Konserwator Zabytków zapewnia, że mimo większej ilości obowiązków, przekazanie kompetencji nie pociąga za sobą konsekwencji finansowych. Koszty związane z obsługą biura konserwatora pozostaną dla miasta niezmienne.

Oficjalne przekazanie zadań z zakresu administracji rządowej odbyło się w poniedziałek, 9 marca w gabinecie prezydenta Marka Kopla. W imieniu wojewody przekazała je na ręce prezydenta Barbara Klajmon, Wojewódzka Konserwator Zabytków. Zgodę na przejęcie kompetencji musiała wyrazić Rada Miasta. Uchwałę w tej sprawie rada podjęła 30 października ubiegłego roku.

Paweł Mikołajczyk

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.