Brylantowy jubileusz Antonika

Chorzowianin 2009-08-12
Parafia św. Antoniego Padewskiego w Chorzowie obchodzi w tym roku 75-lecie powstania kościoła. - Dzieło o koncepcji wielkiej – takimi słowami miał określić projekt kościoła św. Antoniego Adam Ballenstedt, architekt, który go zaprojektował.
Brylantowy jubileusz Antonika
Kościół był budowany w okresie wielkiego kryzysu gospodarczego. To był jeden z powodów, dla którego nie dokończono budowy według wstępnego projektu. Wieża nie sięga nawet połowy pierwotnie planowanej wysokości.

Początkowo pieszczotliwie nazywany przez parafian „Antonik” był kościołem filialnym parafii św. Jadwigi. Dzieła wybudowania kościoła podjął się ks. Jan Gajda. Świątynia została poświęcona przez bpa Stanisława Adamskiego.

Obecnie kończy się remont kościoła. Wnętrze zyskało nową, cieplejszą kolorystykę, na sklepieniu kościoła pojawiły się zdobienia i polichromie. Odnowiona została również boczna kaplica, a jeszcze w ubiegłym roku odrestaurowano kościelne ławki.

Z okazji jubileuszu parafia przygotowała wystawę, która będzie miała miejsce w Muzeum w Chorzowie. Będą też inne imprezy towarzyszące. Centralnym punktem obchodów jubileuszowych będzie Msza św. Pontyfikalna w niedzielę, 30 sierpnia o godz. 11.00. Zostanie odprawiona przez ks. abpa Damiana Zimonia za parafian oraz mieszkańców miasta. Kościół św. Antoniego został poświęcony w 1934 r. Budynek jest wpisany do rejestru zabytków. To jedna z najbardziej monumentalnych budowli sakralnych na Śląsku.
(pam)

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.