Budżet 2014: Miasto wyda 60 mln zł na inwestycje

Chorzowianin 2013-12-31 | Komentarzy: 8
Modernizacja ulic Armii Krajowej i przedłużonej Wolności, remonty w szkołach, budowa nowej siedziby Przedszkola nr 9. To tylko niektóre z planowanych w przyszłym roku inwestycji na łączną kwotę 60,5 mln zł.
Budżet 2014: Miasto wyda 60 mln zł na inwestycje

Podczas grudniowej, budżetowej sesji Rady Miasta, poprawką radnych Wspólnego Chorzowa skreślono kilkudziesiąt spośród inwestycji planowanych przez prezydenta Andrzeja Kotalę.

Adam Trzebinczyk, przewodniczący klubu Wspólny Chorzów (ma większość w radzie), decyzję tę uzasadnił negatywną oceną zaplanowanego, najwyższego od 20 lat deficytu budżetowego. 

Czytaj też: Ruch, ulice, szkoły. Które inwestycje skreślono z budżetu

Według projektu budżetu Chorzowa na 2014 rok deficyt oszacowano na ponad 36 mln zł. Po poprawce radnych Wspólnego Chorzowa zmniejszono go o przeszło 23 mln zł. 

W budżecie znalazło się tym samym ponad 100 różnych inwestycji zaplanowanych na rok 2014 i kolejne lata. Miasto przeznaczy na nie niemal 60,5 mln zł, z czego 22,5 mln zł pochodzić będzie z pożyczek i obligacji a ponad 8,1 mln zł z różnych dotacji.

- Inwestycje te uchwalili radni klubu Wspólny Chorzów samodzielnie ponieważ radni PO nie wzięli udziału w głosowaniu, a radni SLD i PIS wstrzymali się od głosu - zaznacza w liście przesłanym do redakcji Adam Trzebinczyk.

Wśród inwestycji realizowanych tylko w 2014 r. znalazły się między innymi (pełna lista w pliku pdf poniżej):

 budowa ul. Wilhelma Kollmanna wreaz z wiaduktem nad torami kolejowymi PKP oraz połączeniem z ul. Inwalidzką (4 mln zł),

 modernizacja ul. Armii Krajowej (3,5 mln zł),

 budowa centrum przesiadkowego w rejonie Rynku, etap I (1,5 mln zł),

 przebudowa ul. 75 Pułku Piechoty i Nomiarki - dokumentacja (6,869 mln zł),

 przebudowa ul. Wolności od ul. Hajduckiej do granicy miasta Świętochłowice (2 mln zł),

 projekt i budowa sali gimnastycznej SP 24 przy ul. 17 Sierpnia 1 (3 mln zł), 

 budowa nowej siedziby Przedszkola nr 9 (1 mln zł),

 kompleksowe opracowanie zagospodarowania terenu zdegredowanego dla celów inwestycyjnych w Chorzowie II (650 tys. zł),

 modernizacja obiektu przy ul. Lompy (1,5 mln zł),

 przebudowa pawilonów szpitalnych w ZSM przy ul. Strzelców Bytomskich (3 mln zł),

Na inwestycje wieloletnie (WPF) przewidziane do 2016 roku zaplanowano przeszło 41 mln zł. Znalazły się tu m.in.:

budowa ul. Wilhelma Kollmanna wraz z wiaduktem nad torami kolejowymi PKP oraz z połączeniem z ul. Inwalidzką (13,13 mln zł)

budowa nowego obiektu Przedszkola nr 9 (5,4 mln zł)

przebudowa ul. Siemianowickiej (3,8 mln zł)

droga łącząca Pl. Piastowski z ul. Siemianowicką (2,5 mln zł),

przebudowa pawilonów szpitalnych w ZSM przy ul. Strzelców Bytomskich (5 mln zł),

modernizacja basenu ZSO nr 2 przy ul. Harcerskiej 2 (2,6 mln zł),

Zobacz wykaz inwestycji na rok 2014 i wykaz niektórych inwestycji wieloletnich uchwalonych na sesji budżetowej (podajemy za klubem Wspólny Chorzów).

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta wiele mówiło się o skreślonych inwestycjach w chorzowskiej oświacie. - To jest destrukcja, głosowanie polityczne. Za chwilę będą zamknięte obiekty szkolne, bo nie zmodernizujemy basenu. Apeluję, aby przemyśleć te cięcia budżetowe i głosować nad poszczególnymi inwestycjami – mówił o propozycjach klubu Wspólny Chorzów A. Kotala.

Sprawdziliśmy, ile ze szkolnych inwestycji zostało wykreślonych. Jak policzyliśmy, w przyszłym roku w szkołach zostaną przeprowadzone inwestycje na łączną kwotę 7 mln 100 tys. zł. Szkolne inwestycje skreślone z budżetu opiewały na kwotę nieco ponad 4 mln 800 tys. zł.

wojz, p

Reklama:

Dyskusja:

~

IP: 89.74.*.*

2013-12-31 18:17:26

Trzebińczyk może sobie ustalać budżet w swojej budce warzywnej na Barskiej, a nie brać się za coś na czym zupełnie ani on , ani Kopel się nie znają. Teraz przynajmniej mamy jak na tacy, jakich mamy "inteligentnych" radnych we Wspólnym Chorzowie i czego możemy się po nich spodziewać, ale już niedługo. Strach pomyśleć co by się działo gdyby Kopel był dalej u władzy i w dalszym ciągu dyrygował Wspólnym Chorzowem.

~krzys skiba

IP: 188.117.*.*

2014-01-01 18:17:25

no i dobrze . powinni tez dac 1 mln na spoldzielnosc socjalna jednosc i do pana jana b. on by wiedzial jak wydac te pieniadze.... na swoje fanaberie....

~Mieszkańcy/Kibice

IP: 89.70.*.*

2014-01-01 23:54:11

Gdyby nie Trzebińczyk i Wspólny Chorzów nie było by tych inwetycji,dobrze że są tacy ludzie jak oni. Dziękujemy ci tez Koplu i Trzebińczyku za skreślenie stadionu z listy inwestycji.Po co w ogóle takie coś budować. Ten który jest jest ok.

~anty wch

IP: 77.254.*.*

2014-01-02 15:32:49

wasz czas już się kończy,patałachy.To ostatnie wasze chwile w tym mieście!!!!!

~Chorzów II

IP: 109.95.*.*

2014-01-03 18:51:18

na takie inwestycje miasta,czyli nas mieszkańców nie stać. Szkoda tylko że zamiast merytorycznej dyskusji mamy przedwyborcze przepychanki. Kotala zrobił budżet wyborczy a WCh poastanowił zepsuć mu kampanię wyborczą. A kto naprawdę stracił??? Tylko mieszkańcy. A ten cały stadion nikomu nie jest potrzebny. Kotala wygrał wybory głosami naiwnych kibiców. Kopel przynajmniej miał odwagę nie obiecywać cudu na cichej. Inwestycje powinny wpływać na rozwój miasta a nie na tylko i wyłącznie na głosy

~Szkoda

IP: 89.25.*.*

2014-01-07 11:27:55

Skreślili stadion - ok, ogromny wydatek, ale dla czego nie głosowali nad swoimi poprawkami oddzielnie, ile przez nich inwestycji nie powstanie, najbardziej ucierpi jak zawsze Chorzów Stary, gdzie remont wiaduktu, gdzie remont basenu na ul. Harcerskiej !!

~rebel

IP: 46.148.*.*

2014-01-07 16:00:09

Jaką to odwagę miał Kopel?Przecież w kampanii wyborczej też obiecał budowę stadionu na Cichej a teraz się z tego wycofoł! ChorzowII ty myślisz,że ludzie mają aż tak krótką pamięć??

~niebieski

IP: 109.95.*.*

2014-01-07 17:39:38

No tak, najlepiej wydać 80 milionów na stadion, który kilkuset przyjaciół pana Dymka, uważających się za jedynych prawdziwych kibiców Ruchu, będzie mogła demolować przy każdej nadarzającej się okazji. Panie Dymek. Tak ciekawie opowiadał Pan na sesji Rady Miasta, że na mecze Ruchu to przyjdzie co najwyżej 4 tysiące osób. A zadał Pan sobie pytanie dlaczego tak jest? Może gdyby nie to że polskie stadiony są zawłaszczone i terroryzowane przez garstkę bandytów którzy tylko szukają sposobności żeby wpierdolić komukolwiek i za cokolwiek, to na mecze przychodziliby porządni i uczciwi ludzie, którzy po prostu mieliby ochotę pokibicować swojej ukochanej drużynie. Więc z jakiej racji my wszyscy mamy się składać na nowy cyrk dla Pana kumpli kiboli?

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.