Były chorzowski wikariusz został biskupem

Chorzowianin 2014-12-15 | Komentarzy: 0
Były wikariusz parafii św. Jadwigi w Chorzowie został biskupem pomocniczym w Katowicach. Jest związany z Ruchem Światło-Życie. W latach posługi w Chorzowie kierował chorzowskim rejonem oazowym.
Były chorzowski wikariusz został biskupem

Ks. Adam Wodarczyk | fot. archiwum prywatne

13 grudnia 2014 r. w liście rozesłanym do parafii, arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki poinformował, że dwóch kapłanów zostało biskupami pomocniczymi archidiecezji katowickiej. To ks. Marek Szkudło i ks. Adam Wodarczyk.

Ks. Adam Wodarczyk był wikariuszem parafii św. Jadwigi w Chorzowie między 1994 a 1998 r. Był wtedy moderatorem rejonowym Ruchu Światło-Życie i moderatorem Diecezjalnej Diakonii Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie w Archidiecezji Katowickiej. Ostatnie lata poświęcił pracy postulatora w procesie beatyfikacyjnym ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela ruchu oazowego. Rezydował też w parafii św. Józefa w Chorzowie.

- Mam wiele zainteresowań. Lubię obejrzeć dobry film, poczytać książkę, szczególnie pasjonują mnie książki science fiction oraz sensacyjne. Namiętnie oglądam programy informacyjne, czytam gazety, szperam w necie - opowiada o sobie.

Jego życiową dewizą, która znalazła się na obrazku prymicyjnym są słowa: "Człowiek nie zrealizuje się w pełni inaczej jak tylko poprzez bezinteresowny dar z samego siebie".

Na jego stronie internetowej znaleźć można też inne słowa, bardziej z przymrużeniem oka: "Życie jest jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiesz na co trafisz" (z Forresta Gumpa).

Metropolita katowicki udzieli święceń biskupich ks. Adamowi Wodarczykowi, w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach, 6 stycznia 2015 r., w Uroczystość Objawienia Pańskiego, o godz. 12.00.

Biogram ze strony archidiecezji:

Adam Wodarczyk urodził się 3 stycznia 1968 r. w Tarnowskich Górach w sakramentalnym związku małżeńskim Henryka Wodarczyk i Łucji zd. Cichy.

Ukończył Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach i uzyskał tytuł magistra teologii na Papieskim Fakultecie Teologicznym w Krakowie.

Napisał pracę naukową z historii Kościoła: „Ksiądz Franciszek Blachnicki – życie i działalność w latach 1921-1961”. Święcenia prezbiteratu przyjął 14 maja 1994 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach z rąk abpa Damiana Zimonia. 

Jako prezbiter odbył studia licencjackie z liturgiki i teologii pastoralnej w Instytucie Formacji Pastoralno-Liturgicznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (licencjat z liturgiki – 1998 r.) oraz stacjonarne studia doktoranckie z liturgiki i teologii pastoralnej w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL (licencjat z teologii pastoralnej – 2000 r.).

W latach 2000-2001 studiował w „Studium Kanonizacyjnym” w Kongregacji ds. Kanonizacyjnych w Rzymie i uzyskał licencję Kongregacji. W 2007 r. otrzymał stopień doktora nauk teologicznych w zakresie teologii pastoralnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na podstawie pracy „Ksiądz Franciszek Blachnicki (1921-1987) – życie i działalność”. Zna język włoski.

Adam Wodarczyk od lat młodzieńczych należy do Ruchu Światło-Życie. Tam przeszedł całościową, dogłębną formację: był animatorem i moderatorem wspólnot parafialnych, wielu oaz rekolekcyjnych na różnym stopniu formacji, a także moderatorem diakonii w ramach ruchu na szczeblu diecezjalnym. Obecnie jest moderatorem generalnym ruchu.

Dotychczasowe urzędy i funkcje:

1994-1998 wikariusz parafialny w parafii św. Jadwigi w Chorzowie, moderator rejonowy Ruchu Światło-Życie i moderator Diecezjalnej Diakonii Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie w Archidiecezji Katowickiej. 
Od 2001 postulator procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. 
Od 2007 moderator generalny Ruchu Światło-Życie. 
W latach 2008-2013 był konsultorem Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP. 
Aktualnie jest członkiem Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa KEP i Krajowej Rady Misyjnej.

(p)

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.