Chorzów najlepiej współpracuje z partnerami

Chorzowianin 2017-10-02 | Komentarzy: 0
Chorzów został wyróżniony za współpracę z niemieckim Iserlohn oraz węgierskim Nyiregyhaza. 27 września statuetkę w Hamburgu odebrał w imieniu miasta Prezydent Andrzej Kotala.
Chorzów najlepiej współpracuje z partnerami

W 2014 roku obchodziliśmy dziesięciolecie partnerstwa z Iserlohn. | fot. ChCK

Uroczysta gala odbyła się w sali koncertowej nowoczesnego budynku filharmonii nad Łabą. Fundacja "Lebendige Stadt" co roku nagradza najlepsze współprace między miastami. Konkurs ma na celu wyróżnienie dobrych praktyk i podkreślenie wagi współpracy międzynarodowej na poziomie lokalnym.

– Partnerstwo miast zawsze było ważnym narzędziem wzajemnego zrozumienia. Szczególnie we współczesnym, zglobalizowanym świecie, w którym żyjemy – mówiła podczas ceremonii prezes zarządu Fundacji "Lebendige Stadt", Alexander Otto.

Historia naszego partnerstwa z Iserlohn ma już 14 lat. Inicjatywa nawiązania kontaktów partnerskich z miastem Iserlohn wyszła ze strony członków Towarzystwa Społeczno Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego.

W 2003 roku czteroosobowa delegacja Urzędu Miasta i Rady Miasta przebywała w Iserlohn na zaproszenie Burmistrza - Klausa Műllera, który przygotował program mający na celu szeroką prezentację charakterystyki miasta i osób nim zarządzających. Miasto położone w Północnej Nadrenii Westwalii i wyraziło intencję nawiązania kontaktów partnerskich z polskim miastem położonym na terenie Śląska. 

Spośród kilku propozycji władze Iserlohn wybrały Chorzów w oparciu o przesłany list intencyjny i pakiet materiałów o mieście. Burmistrz Iserlohn miał już okazję poznać Chorzów i okolice w czasie pobytu w naszym mieście w czerwcu 2003 roku. Rok później, Rada Miasta Chorzów podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia Chorzowa do związku bliźniaczego partnerstwa z niemieckim miastem Iserlohn.

Rada Miasta Iserlohn głosowała nad przystąpieniem do związku bliźniaczego partnerstwa z miastem Chorzów na majowej sesji i większością głosów uchwałę przyjęła. Od tamtej pory współpraca z Iserlohn obfituje w liczne wymiany grup szkolnych, stowarzyszeń sportowych i kulturalnych oraz wyjazdy studyjne.

oprac. pat

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.