Reklama: Partnerzy:


Co piąty śląski przedsiębiorca rozlicza VAT przez Internet

Chorzowianin 2011-12-27
Zgodnie z najnowszymi danymi przedstawionymi przez Izbę Skarbową w Katowicach już co piąty śląski przedsiębiorca składa deklarację VAT przez Internet.
Co piąty śląski przedsiębiorca rozlicza VAT przez Internet
Najczęściej elektroniczną formę rozliczenia wybierali przedsiębiorcy z Piekar Śląskich (36%), Jastrzębia-Zdroju (34%), Siemianowic-Śląskich (30%), Rybnika (28%) i Cieszyna (28%). Chętnie rozliczenie VAT przez Internet wybierali także podatnicy II Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej (32%). Chorzowscy przedsiębiorcy złożyli w październiku 2011 roku 1026 deklaracji elektronicznych, co daje wynik 22,7%.

Zdaniem Aliny Paszek, Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jastrzębiu-Zdroju, wpływ na rosnącą popularność systemu e-Deklaracje ma jego nieodpłatny charakter i bezpieczeństwo przesyłania dokumentów. Istotne znaczenie ma również wygoda elektronicznego rozliczenia. - Podatnicy mogą spełnić swój obowiązek wobec organu podatkowego bez konieczności fizycznego odwiedzania siedziby urzędu skarbowego czy placówki Poczty Polskiej - dodaje. Alina Paszek podkreśla także, że dostępność wszelkiego rodzaju usług przez Internet staje się standardem i w przypadku e-Deklaracji pozwala ograniczyć formalności do minimum. - Ta forma rozliczenia gwarantuje obopólną oszczędność kosztów, czasu oraz nakładów pracy – stwierdza.

Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Katowicach wyjaśnia, iż do złożenia deklaracji VAT drogą elektroniczną konieczne jest posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub korzystanie z usług pełnomocnika, który takim podpisem dysponuje. Dla przedsiębiorców, odprowadzających składki za więcej niż 5 osób nie jest to przeszkoda, bo taki podpis jest dla nich niezbędny do kontaktów z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Nawet przedsiębiorcy, którzy nie posiadają kwalifikowanego podpisu elektronicznego, mogą przekazać część dokumentów do urzędu skarbowego przez Internet - rozliczając podatek dochodowy złożą lub skorygują PIT-28, PIT-36 i PIT-36L, a także wiele innych. Więcej informacji na temat składania zeznań drogą elektroniczną można uzyskać w portalu www.e-deklaracje.gov.pl.

(k)

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.