Co to będzie za kino?

Chorzowianin 2009-01-06
Zamieszanie wokół „Panoramy”. Ile tak naprawdę warta jest nieruchomość przy ul. Wolności 19-21, w której znajduje się kino? 2 mln 201 tys. zł, czy kilka milionów więcej?
Co to będzie za kino?
Przetarg na sprzedaż nieruchomości z zachowaniem działalności kinowej Instytucja Filmowa „Silesia-Film”, zarządzająca budynkiem, ogłosiła z początkiem grudnia. Oferenci mieli prowadzić działalność kulturalną od co najmniej 3 lat, mieli przejąć także pracowników „Panoramy”. Organizator zastrzegł sobie prawo odstąpienia od przetargu, względnie jego unieważnienia bez podania przyczyny. Wpłynęły dwie oferty. Jedną złożył Urząd Miasta Chorzów, drugą Centrum Filmowe „Helios”. Wybrano, prowadzącego w Polsce multipleksy, „Heliosa”. Cenę nieruchomości ustalono na 2 mln 200 tys. zł. Chorzów publicznie deklarował, że jest gotów kupić budynek i prowadzić kino tylko za taką kwotę. „Helios” przebił ofertę naszego miasta o tysiąc złotych.

- Cena wywoławcza nieruchomości była określona na podstawie operatu szacunkowego z grudnia 2008 r. Sporządził go biegły rzeczoznawca – mówi Marcin Michalik, dyrektor biura gabinetu marszałka śląskiego, a jednocześnie chorzowski radny z ramienia PO.  

„Helios” zagwarantował przejęcie pracowników, czego nie zrobił Chorzów. Marek Kopel, prezydent Chorzowa, podczas ostatniej sesji RM, tłumaczył, że w przypadku kupna nieruchomości takie gwarancje były bezzasadne.

Przebieg przetargu zdziwił nie tylko władze miasta, lecz także Cezarego Stryjaka, radnego sejmiku oraz Marka Kosmę Cieślińskiego, dotychczasowego kierownika „Panoramy”. Zaskoczeniem może być przede wszystkim cena za jaką sprzedano nieruchomość. – Przyjrzę się tej sprawie – mówi Cezary Stryjak. A Marek Kosma Cieśliński w swoim liście otwartym stwierdza wręcz, że „chorzowskie Kino Studyjne „Panorama” zostało sprzedane prywatnej firmie Helios za ok. 30 proc. rzeczywistej wartości rynkowej obiektu. Tymczasem dyrektorka Silesii Cecylia Gasz-Płońska wielokrotnie informowała opinię publiczną, w tym także pracowników kina, o zamiarze sprzedania placówki po cenie preferencyjnej miastu Chorzów”.

Marcin Michalik poinformował nas, że marszałek spotkał się z dyrektor Instytucji Filmowej „Silesia – Film”. - Spotkanie dotyczyło przetargu na sprzedaż nieruchomości, w której mieści się siedziba kina „Panorama”. Pani dyrektor ustosunkowała się do wszelkich niejasności, które pojawiły się w mediach w ostatnich dniach, w tym dotyczących ceny rynkowej przedmiotu przetargu – mówi M. Michalik. – Przetarg odbył się zgodnie z prawem – dodaje.
Na dowód tego przedstawia opinię prawną przygotowaną przez prawników Silesia Film.
Według niej w postępowaniu przetargowym nie zaistniały żadne przyczyny formalne ani materialne uzasadniające unieważnienie postępowania. Okazuje się także, że unieważnienie przetargu bez przyczyny rodziłoby po stronie Instytucji Filmowej „Silesia-Film” obowiązek pokrycia szkody, związanej z udziałem oferentów, w tym zwycięzcy postępowania w przetargu.

„Jestem przekonany, że obecna krótkowzroczna i podyktowana wyłącznie komercyjnymi względami wyprzedaż majątku województwa przez dyrekcję Silesii obróci wniwecz dotychczasowe kierunki działania chorzowskiej Panoramy. Dlatego zwracam się z obywatelskim apelem do Zarządu województwa o dokładne rozpatrzenie prawidłowości tego zaskakującego przetargu” - kończy swój list M. Cieśliński.

Oficjalnie „Helios” przejmie nieruchomość 14 stycznia 2009 r.

Ile kosztują kamienice w centrum Chorzowa? Bez wyceny biegłego rzeczoznawcy trudno orzec. Ofert sprzedaży jednak nie brakuje. Nawet w internecie nie sposób znaleźć tak atrakcyjnej oferty cenowej, jakiej zażądała za budynek przy ul. Wolności „Silesia-Film”.


List otwarty w sprawie sprzedaży kina „Panorama”

(…) Chorzowskie Kino Studyjne Panorama zostało sprzedane prywatnej firmie Helios za ok. 30% rzeczywistej wartości rynkowej obiektu. Tymczasem dyrektorka Silesii Cecylia Gasz-Płońska wielokrotnie informowała opinię publiczną, w tym także pracowników kina, o zamiarze sprzedania placówki po cenie preferencyjnej miastu Chorzów.
Chorzowska Panorama to średniej wielkości dwusalowe kino odwiedzane rocznie przez ok. 30 tys. widzów, co jest wynikiem średnim w skali kraju. Należąc do współzałożycieli działającej przy Filmotece Narodowej Sieci Kin Studyjnych, Panorama ponad połowę swojego repertuaru opiera na tytułach europejskich, z których wiele jest niedostępnych na ekranach multipleksów. Kino prowadzi również bardzo szeroko zakrojone działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży – każdego miesiąca z zajęć Akademii Filmowej korzysta tu ok. 2,5 tys. nie tylko chorzowskich uczniów.
Przejęcie Panoramy przez operatora kin wielosalowych, nastawionego na zysk i działanie komercyjne, oznacza – prędzej czy później – zaprzepaszczenie dotychczasowej działalności programowej. Trzeba pamiętać, że specyfikę Panoramy wyznacza zwłaszcza promocja regionalnych walorów historii kina, realizowana w uznanym już cyklu „Filmowy Chorzów”, w którym odbyły się m.in. premiery takich filmów chorzowskich twórców jak „Pręgi”, „Skazany na bluesa”, „Senność”, benefisy m.in. Jerzego Cnoty czy też unikatowe pokazy archiwaliów dotyczących historii miasta. Skupione wokół kina środowisko miłośników sztuki filmowej doprowadziło w ostatnich latach do upamiętnienia i wypromowania tak wybitnych filmowców-chorzowian jak dwukrotny laureat Oscara Franz Waxman czy współtwórca niemieckiego ekspresjonizmu Günther Rittau.
Jestem przekonany, że obecna krótkowzroczna i podyktowana wyłącznie komercyjnymi względami wyprzedaż majątku województwa przez dyrekcję Silesii obróci wniwecz dotychczasowe kierunki działania chorzowskiej Panoramy. Dlatego zwracam się z obywatelskim apelem do Zarządu województwa o dokładne rozpatrzenie prawidłowości tego zaskakującego przetargu.

Z poważaniem

dr Marek Kosma Cieśliński
Kierownik Kina Studyjnego Panorama
Prezes Zarządu Stowarzyszenia Kulturalnego Filmowy Chorzów
Członek Rady Sieci Kin Studyjnych 
Wojciech Zawadzki

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.