Dostałeś darowiznę od rodziców? Sprawdź jak rozliczyć podatek i PIT

Chorzowianin 2019-03-04
Często zdarza się, że rodzice przekazują coś swoim dzieciom w postaci darowizny. Może to być gotówka, ruchomość, czy nieruchomość. Rozpatrując tę sytuację z prawnego punktu widzenia, osoba otrzymująca darowiznę zwiększyła swój majątek. W takiej sytuacji powstaje konieczność zapłacenia podatku od spadku i darowizn, popularnie zwanego „podatkiem od wzbogacenia”. Jednak polskie prawo przewiduje szereg różnego rodzaju ulg i zwolnień od tego podatku.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dostałeś darowiznę od rodziców? Sprawdź jak rozliczyć podatek i PIT

Grupy podatkowe

Wszelkie darowizny opodatkowane są wspomnianą daniną od spadku i darowizn. Na szczęście ustawa przewiduje pewne zwolnienia, ulgi. Definiuje ona także kwotę wolną od podatku. Zarówno wysokość podatku, ja też kwota od niego wolna zależy ściśle od grupy podatkowej, do której należy osoba obdarowująca podatnika. Istnieją trzy grupy podatkowe, które wyglądają następująco:

Grupa 1 – należą do niej: małżonek, zstępni, wstępni, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, synowa, pasierb, zięć;

Grupa 2 – należą do niej: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni oraz małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa oraz rodzeństwo małżonków, a także małżonkowie rodzeństwa małżonków i małżonkowie innych zstępnych;

Grupa 3 – inne osoby, nie wymienione w pozostałych grupach.

Darowizna od rodziców

Według powyższej klasyfikacji można wywnioskować, że rodzice należą do pierwszej grupy podatkowej. Jednak istnieje również tak zwana grupa zerowa, do której należą: małżonek, zstępni, wstępni. W przypadku otrzymania darowizny od członka grupy zerowej(czyli od najbliższej rodziny, w tym od rodziców) nie ma konieczności płacenia podatku na rzecz fiskusa. Jednak jest jeden warunek, który trzeba spełnić, żeby podatku uniknąć. Obdarowany ma czas sześciu miesięcy na złożenie do urzędu skarbowego wypełnionego formularza SD-Z2. Ponadto obdarowany musi także przedstawić dowody otrzymania swoich darowizn. Jeżeli natomiast obdarowany nie złoży formularza do urzędu w odpowiednim czasie, wtedy będzie zobowiązany zapłacić podatek, który obowiązuje pierwszą grupę podatkową.

Kiedy zgłaszać darowiznę skarbówce?

W przypadku darowizny od rodziców nie trzeba jej zgłaszać do urzędu skarbowego w każdym przypadku. Dla darowizny od osób z pierwszej grupy podatkowej obowiązek zgłoszenia tego faktu występuje w momencie, gdy suma darowizn w ostatnich pięciu latach przekroczy przewidzianą dla pierwszej grupy kwotę zwalniającą z podatku. Kwota ta wynosi aktualnie 9637 złotych.

Wysokość podatku od darowizny

Jeżeli nie zgłosimy darowizny w odpowiednim terminie, będziemy musieli zapłacić od niej podatek. W przypadku pierwszej grupy podatkowej(obejmującej rodziców) wysokość podatku wygląda następująco:

do 10 278 zł podatek wynosi 3% wartości darowizny;

od 10 278 zł do 20 556 zł podatek wyniesie 308,30 zł oraz 5% od nadwyżki ponad kwotę 10 278 zł;

dla kwoty powyżej 20 556 zł podatek wyniesie 822,20 zł oraz 7% od nadwyżki ponad kwotę 20 556 zł.

Czy wpisujemy darowiznę w zeznanie PIT?

Rozliczając PIT 2018 za poprzedni rok, wpisujemy w nim dochody, które objęte są podatkiem dochodowym. W przypadku darowizny od rodziców nie mamy obowiązku wpisywania jej do rocznego zeznania podatkowego, ponieważ darowizna ujęta jest w ustawie o podatku od spadku i darowizn, a nie w ustawie o PIT. Darowizny nie są objęte podatkiem dochodowym.

Jak rozliczyć PIT przez Internet?

W Internecie istnieje wiele usług ułatwiających rozliczenie podatków. Platforma PITax.pl jest szczególnie godna polecenia z uwagi na prostotę wypełniania formularzy i przesyłania ich do odpowiedniego Urzędu Skarbowego.

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.