Garibaldka – pasjans dla dwojga

Chorzowianin 2018-10-16
Garibaldka to popularna gra w karty przeznaczona dla dwóch osób. Do gry potrzebne są dwie pełne talie kart. Każda talia składa się z 52 kart i podczas gry rozkłada je w odpowiedni sposób zgodnie z jej regułami. Jej nazwa pochodzi od nazwiska Giuseppe Garibaldiego, włoskiego rewolucjonisty i polityka z XIX wieku, który najprawdopodobniej również grywał w tę grę. Istnieje kilka odmian garibaldki, lecz zawsze celem gry jest pozbycie się wszystkich kart szybciej niż zrobi to nasz konkurent.
Garibaldka – pasjans dla dwojga

Podstawowe zasady i rozpoczęcie gry

Każdy z graczy otrzymuje talię 52 kart, w których obowiązuje starszeństwo od asa do króla. Oznacza to, że as jest pierwszą kartą w talii, a po nim następują karty z liczbami aż do dziesiątki, a następnie, walet, dama i król, który jest najstarszą kartą. Najpierw każdy z graczy powinien starannie przetasować swoją talię. Następnie obaj tworzą stos, czyli odkładają dwanaście zakrytych kartek na stos, a na górze kładzie trzynastą. Gracze odkrywają po jednej karcie z góry stosu, a ten, który odsłoni starszą rozpoczyna grę. Zanim to jednak nastąpi obaj gracze wykładają po cztery odkryte karty na stół w dwóch równoległych rzędach. Jest to tak zwana baza, w środku pozostaje miejsce na osiem asów - po cztery z każdej talii. Gracz, który rozpoczyna grę, odkrywa wierzchnią kartę z ręki i kładzie ją odkrytą na stole.

Konieczność odkładania asów na stół i układania kart 

Jeśli gracz odkrywa asa to ma obowiązek położenia go na środku stołu, w miejscu przeznaczonym dla asów. Musi również odkładać na stół asy odkryte ze stosu kart, jest to tzw. mus na asy. Podobna zasada obowiązuje przy odkrywaniu kolejnych kart danego koloru (dwójki, trójki, czwórki itd.), jeśli odkryty as jest już na stole. Oznacza to, że główną zasadą w grze jest dokładanie kolejnych kart do asów, podobnie jak w pasjansie, przy czym można nie trzeba układać ich kolorami. Gracz, który przegapi w swojej turze miejsce na dołożenie kart do asa lub kolejnych, traci kolejkę.

Sposób układania kart

Na odkryte karty możemy układać pozostałe w kolejności rosnącej lub malejącej i naprzemiennie kolorami. W ten sposób na dwójkę karo można położyć trójkę trefl, a na nią czwórkę w innym kolorze, zaś na damę pik można położyć waleta kier, a potem dziesiątkę trefl czy pik. Jeśli w trakcie gry odkryjemy kartę, która nie pasuje do żadnego ciągu odkrytych kart, to odkładamy ją na osobny stos zwany koszem. Wszystkie karty w koszu są odkryte i ułożone są jedna na drugiej. W trakcie rozgrywki z kosza możemy dobierać karty, a gdy karty z pierwszego stosu skończą się, wówczas zapełniamy go kartami z kosza. W trakcie swojej rozgrywki gracz ma prawo przekładać karty na stolezgodnie z opisanymi powyżej zasadami. Nie może jednak jednocześnie trzymać w dłoni dwóch lub więcej kart.

Brak możliwości ruchu

Jeśli gracz nie ma możliwości ruchu, nie może dołożyć żadnej karty ani przełożyć żadnej z kart odkrytych na stole, wówczas odkłada karty na bok i czeka na kolejną turę. Gra kończy się w chwili, gdy jeden z graczy pozbędzie się wszystkich swoich kart. Więcej informacji na temat gier w karty można uzyskać na portalu pasjans.pl Na portalu opisano również różne pasjanse.

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.