Godny naśladowania

Chorzowianin 2008-10-14
Przez lata był zaniedbany. Dziś Amelung przyciąga spacerowiczów. Jego rewitalizację doceniono podczas konkursu „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego”. Zespołowi akwenów przyznano nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w kategorii Urbanistyka.
Godny naśladowania
Zespołowi akwenów przyznano nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w kategorii Urbanistyka. Do konkursu zgłoszono 27 budowli z 20 gmin.

W chorzowskim projekcie jury doceniło wzorowy, godny naśladowania przykład rewitalizacji terenu poprzemysłowego. Podkreślano, że w centrum miasta stworzono nową przestrzeń, która daje radość mieszkańcom. Akweny Amelung powstały w latach dwudziestych ubiegłego wieku wskutek górniczych eksploatacji. Przez lata obszar ten, o powierzchni ponad 15 hektarów, ulegał powolnej degradacji. Straszyły nieużytki, niezagospodarowane stawy zamieniały się w wysypisko śmieci. Od roku 2000 przygotowywano rewitalizację terenu. Prace nad projektem rozpoczęły się pięć lat później. Pozyskano na nie środki z funduszy unijnych, budżetu państwa oraz Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Chorzowsko-Świętochłowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Było to jedno z najgłośniejszych miejskich przedsięwzięć.

Całkowicie odnowiony kompleks otwarto uroczyście 2 lipca 2007 roku. W sumie koszty inwestycji zamknęły się w niemal 7 milionach złotych. Dziś ten mieszkaniowo-rekreacyjny obszar jest jedną z wizytówek Chorzowa. – Doprowadzenie tego poprzemysłowego terenu do obecnego stanu to dla mnie i myślę, że także dla mieszkańców, ogromna satysfakcja – mówi Jan Michalik, zastępca prezydenta miasta ds. technicznych. – Amelung stał się miejscem bardzo atrakcyjnym. Wiele osób chce mieszkać właśnie w tej okolicy – dodaje. Nagroda przyznana przez marszałka ma wymiar nie tylko prestiżowy, ale i finansowy. Zwycięzca otrzymał 20 tys. zł. – Pieniądze przeznaczymy na upiększenie terenu wokół stawów – mówi J. Michalik. Zastępca prezydenta nie ukrywa, że w Chorzowie jest sporo zapomnianych, poprzemysłowych terenów, który mają szansę na drugie życie. – Dzięki rewitalizacji można zmienić ich oblicze - twierdzi. Zdradza, że być może jednym z takich miejsc będzie Odmętarnia Huty Batory, poprzemysłowy obszar w rejonie stadionu „Ruchu” i ulicy Armii Krajowej.

Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w kategorii Obiekt Architektoniczny Użyteczności Publicznej otrzymała Centrala Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, a w kategorii Modernizacja wyróżniono Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej Symfonia Akademii Muzycznej w Katowicach. Internauci za najciekawsze propozycję zgłoszone do konkursu uznali kolejno: Centralę Biblioteki Publicznej w Jaworznie, „Tropikalną wyspę” z Marklowic oraz „Nauticę”- Ośrodek Turystyki Kwalifikowanej w Gorzycach. W internetowym głosowaniu wzięło udział niemal trzy tysiące osób.
wojz

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.