Jak korzystać z wpłatomatu?

Chorzowianin 2019-04-15
Wpłatomat, to podobnie jak bankomat, bardzo praktyczne urządzenie. Jego funkcja jednak nie polega na wypłacaniu pieniędzy, ale na ich wygodnym i szybkim wpłacaniu na nasz rachunek bankowy. Umożliwia ono wpłatę środków o każdej porze dnia i nocy, bez czekania w kolejce do kasy. Taka operacja jest bezpieczna, a pieniądze pojawiają się na Twoim koncie natychmiast po dokonaniu wpłaty.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Jak korzystać z wpłatomatu?

Wpłatomat i bankomat to często to samo urządzenie posiadające obie te funkcje. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, z pewnością znajdziesz je w wielu łatwo dostępnych miejscach. Nie musisz więc tracić czasu, na szukanie oddziału swojego banku, aby wpłacić gotówkę na konto. Samo dokonywanie takiej operacji również jest niezwykle proste. Sprawdź, jak w 5 prostych krokach przygotowanych wspólnie z serwisem Banki24, wpłacić środki we wpłatomacie.

1. Przygotowanie karty płatniczej oraz gotówki.

Wyjmij z portfela kartę debetową oraz pieniądze. Pamiętaj, że możesz wpłacić jedynie banknoty, monety nie zostaną przyjęte. Koniecznie zadbaj o to, by gotówka była w należytym stanie- pieniądze nie mogą być spięte spinaczem, gumką recepturką, złożone, pogniecione, ani podarte, ponieważ urządzenie ich nie przyjmie. W zależności od tego, z jakiego wpłatomatu korzystasz, możesz jednorazowo wpłacić plik od 30 do nawet 150 banknotów.

2. Umieszczenie karty we wpłatomacie.

Włóż kartę do wpłatomatu, wybierz opcje wpłaty gotówki i potwierdź kodem PIN. System automatycznie rozpozna numer rachunku, do którego przypisana jest Twoja karta. Nie musisz więc zaprzątać sobie głowy wpisywaniem numeru konta, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu i uniknąć ewentualnej pomyłki.

Wybierając się do wpłatomatu sieciowego lub należącego do innego banku niż ten, w którym masz rachunek, powinieneś najpierw sprawdzić w internecie, czy obsługuje on wszystkie wpłaty. Niestety może się okazać, że wpłacenie środków jest niemożliwe lub, że aby móc dokonać wpłaty trzeba wcześniej zarejestrować się na stronie internetowej operatora bankomatu. Informację, o tym, czy i z jakich sieci bankomatów i wpłatomatów możesz bez obaw skorzystać, znajdziesz również na stronie internetowej swojego banku. Warto wcześniej zorientować się w sytuacji.

3. Zdeponowanie gotówki.

Kolejnym krokiem jest umieszczenie gotówki w specjalnym okienku podawczym. Kiedy system wykryje w nim banknoty, okienko automatycznie się zamknie, a pieniądze zostaną przeliczone przez urządzenie. Wynik po chwili jest widoczny na ekranie. Sprawdźmy, czy zgadza się on ze stanem faktycznym. Jeśli tak możemy zakończyć transakcję lub kontynuować ją dodając kolejną gotówkę. Jeżeli natomiast kwota się nie zgadza, możemy jeszcze anulować operację i nie dokonywać wpłaty. W takim przypadku wpłatomat po prostu zwróci nam zdeponowane środki.

4. Potwierdzenie i zakończenie transakcji.

Jeśli kwota się zgadza, a Ty nie chcesz dołożyć więcej gotówki, wystarczy teraz tylko zatwierdzić transakcję wpłaty. Zostaniesz zapytany, czy chcesz otrzymać jej papierowe potwierdzenie. Warto z niego skorzystać, ponieważ może okazać się przydatne w razie ewentualnej reklamacji. Po chwili otrzymasz stosowny wydruk oraz będziesz mógł odebrać swoją kartę.

5. Zaksięgowanie wpłaty.

Jeżeli dokonywałeś wpłaty w urządzeniu obsługiwanym przez Twój bank, to wpłacona gotówka trafia na konto już po kilku sekundach. W przypadku urządzenia sieciowego masz do wyboru dwa tryby wpłaty: standardowy lub ekspresowy. Przy tym pierwszym pieniądze trafią na Twój rachunek najpóźniej następnego dnia roboczego po dodaniu wpłaty. Z kolei, jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z trybu ekspresowego, środki znajdą się na koncie najpóźniej po 30 minutach. Musisz się jednak liczyć z tym, że jest to opcja płatna (z reguły kosztuje ona około 5 złotych niezależnie od wpłacanej kwoty).

Pamiętajmy, że za darmo wpłacimy gotówkę we wpłatomatach naszego banku i tych, z którymi bank ma umowę. W pozostałych musimy liczyć się z kosztami prowizji od operacji, które wynoszą od 0, 2 do 0, 5% wartości transakcji.

Usługa wpłacania pieniędzy we wpłatomatach cieszy się bardzo dużą popularnością. Największe sieci obsługujące tego typu urządzenia, przykładowo Euronet, planują nawet wprowadzenie w najbliższej przyszłości możliwości dokonywania wpłaty środków w walucie obcej (mają to być euro oraz dolary).

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.