Jak przebiegały wybory samorządowe?
Chorzowianin 2010-11-21
Otwarcie lokali, szczątkowe informacje o frekwencji, wiadomość o skradzionej fladze, zdjęcia głosujących kandydatów. Tak relacjonowaliśmy przebieg wyborów samorządowych 2010. Czytaj zapis naszej relacji.
2:20
Nieoficjalne, przybliżone wyniki z 3/4 obwodów głosowania:
Marek Kopel - 45%
Andrzej Kotala - 22%
Maria Nowak - 19%
Cezary Stryjak - 8%
Jerzy Bogacki - 5%
Grzegorz Tkacz - ok. 1%
1:50
Po podliczeniu wyników z 25 komisji Marek Kopel zebrał 44% głosów poparcia. To cały czas przybliżone, nieoficjalne wyniki wyborów.
0:30
Mamy nieoficjalne, przybliżone wyniki z 6 obwodowych komisji:
Marek Kopel - 47%
Andrzej Kotala - 23%
Maria Nowak - 18%
Cezary Stryjak - 8 %
Jerzy Bogacki - 3%
Grzegorz Tkacz - 1% (w granicach błędu)
22:45
Z badań sondażowych przeprowadzonych przez TNS OBOP dla TVP wynika, że wybory do Sejmiku Województwa Śląskiego wygrała Platforma Obywatelska (38,9%). Kolejne miejsca zajęły Prawo i Sprawiedliwość (22,1%), Sojusz Lewicy Demokratycznej (17,7%), Ruch Autonomii Śląska (6,6%) i Polskie Stronnictwo Ludowe (5,4%)
22:00
Wybory zakończone. Pierwsze wyniki podamy już niebawem.
20:00
Zgodnie z ostatnim meldunkiem Miejskiej Komisji Wyborczej do 19:00 w Chorzowie wydano dokładnie 30083 kompletów kart do głosowania. To oznacza frekwencję w wysokości 33,7%. Frekwencja na trzy godziny przed zamknięciem lokali wyborczych jest tylko niewiele niższa od całkowitej frekwencji w Chorzowie w poprzednich wyborach samorządowych z 2006 r. Wtedy wyniosła ona 34,04%. Jeśli do 22:00 do urn przyjdzie więcej niż trzystu uprawnionych do głosowania, frekwencja w dzisiejszych wyborach będzie wyższa niż ostatnio.
16:00
Do 15:00 w Chorzowie zagłosowało 17541 uprawnionych do glosowania. Frekwencja po siedmiu godzinach wyborów wynosi w naszym mieście 19,6%. Wybory nadal przebiegają spokojnie poza jednym drobnym incydentem. Z jednej z Obwodowych Komisji Wyborczych w Chorzowie została skradziona flaga narodowa.
14:20
Główni kandydaci na prezydenta Chorzowa już zagłosowali. Maria Nowak oddała swój głos kilka minut po 11:00 w Szkole Podstawowej nr 24 w Chorzowie Starym, Marek Kopel zagosował ok. 13:30 w Klubie Osiedlowym Pokolenie Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, a Andrzej Kotala wrzucił karty do urny kilka minut przed 14:00 w Gimnazjum nr 1. Zdjęcia można już zobaczyć obok w galerii.
11:00
Stefan Jarczyk, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich informuje, że do godz. 10:00 spośród 89260 uprawnionych do głosowania swój głos w Wyborach Samorządowych oddało 3254 wyborców. Frekwencja w Chorzowie wynosi 3,65%. Jest mniejsza od frekwencji w całym kraju, która wyniosła na godz. 10:00 5,29%. Kolejny komunikat o frekwencji po 15:00.
9:15
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Stefan Jaworski informuje na konferencji prasowej, że o godzinie 8.00 rozpoczęto głosowanie na terenie całego kraju. - Wszystko przebiega prawidłowo. Nie było problemów z otwarciem lokali. Nie było zakłóceń - zapewnia.
8:00
Lokale wyborcze otwarte. Po okazaniu dokumentu tożsamości, każdy otrzymuje trzy karty do głosowania do rady miasta, sejmiku wojewódzkiego i na prezydenta. Informacje o sposobie głosowania można znaleźć w lokalu i na każdej karcie. Żeby głos był ważny, należy postawić w kratce obok nazwiska znak „X”. W wyborach do rady miasta i sejmiku oddajemy głos tylko na jednego kandydata. W ten sposób głosujemy na listę, z której on startuje i jednocześnie wskazujemy na niej osobę z pierwszeństwem do uzyskania mandatu. W wyborach na prezydenta też stawiamy krzyżyk tylko przy jednym nazwisku. W pierwszej turze zwycięży kandydat, który otrzyma więcej niż połowę ważnych głosów. W inny przypadku odbędzie się II tura. Jej termin wyznaczono na 5 grudnia. Przejdą do niej dwaj kandydaci z największą ilością głosów.
Nieoficjalne, przybliżone wyniki z 3/4 obwodów głosowania:
Marek Kopel - 45%
Andrzej Kotala - 22%
Maria Nowak - 19%
Cezary Stryjak - 8%
Jerzy Bogacki - 5%
Grzegorz Tkacz - ok. 1%
1:50
Po podliczeniu wyników z 25 komisji Marek Kopel zebrał 44% głosów poparcia. To cały czas przybliżone, nieoficjalne wyniki wyborów.
0:30
Mamy nieoficjalne, przybliżone wyniki z 6 obwodowych komisji:
Marek Kopel - 47%
Andrzej Kotala - 23%
Maria Nowak - 18%
Cezary Stryjak - 8 %
Jerzy Bogacki - 3%
Grzegorz Tkacz - 1% (w granicach błędu)
22:45
Z badań sondażowych przeprowadzonych przez TNS OBOP dla TVP wynika, że wybory do Sejmiku Województwa Śląskiego wygrała Platforma Obywatelska (38,9%). Kolejne miejsca zajęły Prawo i Sprawiedliwość (22,1%), Sojusz Lewicy Demokratycznej (17,7%), Ruch Autonomii Śląska (6,6%) i Polskie Stronnictwo Ludowe (5,4%)
22:00
Wybory zakończone. Pierwsze wyniki podamy już niebawem.
20:00
Zgodnie z ostatnim meldunkiem Miejskiej Komisji Wyborczej do 19:00 w Chorzowie wydano dokładnie 30083 kompletów kart do głosowania. To oznacza frekwencję w wysokości 33,7%. Frekwencja na trzy godziny przed zamknięciem lokali wyborczych jest tylko niewiele niższa od całkowitej frekwencji w Chorzowie w poprzednich wyborach samorządowych z 2006 r. Wtedy wyniosła ona 34,04%. Jeśli do 22:00 do urn przyjdzie więcej niż trzystu uprawnionych do głosowania, frekwencja w dzisiejszych wyborach będzie wyższa niż ostatnio.
16:00
Do 15:00 w Chorzowie zagłosowało 17541 uprawnionych do glosowania. Frekwencja po siedmiu godzinach wyborów wynosi w naszym mieście 19,6%. Wybory nadal przebiegają spokojnie poza jednym drobnym incydentem. Z jednej z Obwodowych Komisji Wyborczych w Chorzowie została skradziona flaga narodowa.
14:20
Główni kandydaci na prezydenta Chorzowa już zagłosowali. Maria Nowak oddała swój głos kilka minut po 11:00 w Szkole Podstawowej nr 24 w Chorzowie Starym, Marek Kopel zagosował ok. 13:30 w Klubie Osiedlowym Pokolenie Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, a Andrzej Kotala wrzucił karty do urny kilka minut przed 14:00 w Gimnazjum nr 1. Zdjęcia można już zobaczyć obok w galerii.
11:00
Stefan Jarczyk, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich informuje, że do godz. 10:00 spośród 89260 uprawnionych do głosowania swój głos w Wyborach Samorządowych oddało 3254 wyborców. Frekwencja w Chorzowie wynosi 3,65%. Jest mniejsza od frekwencji w całym kraju, która wyniosła na godz. 10:00 5,29%. Kolejny komunikat o frekwencji po 15:00.
9:15
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Stefan Jaworski informuje na konferencji prasowej, że o godzinie 8.00 rozpoczęto głosowanie na terenie całego kraju. - Wszystko przebiega prawidłowo. Nie było problemów z otwarciem lokali. Nie było zakłóceń - zapewnia.
8:00
Lokale wyborcze otwarte. Po okazaniu dokumentu tożsamości, każdy otrzymuje trzy karty do głosowania do rady miasta, sejmiku wojewódzkiego i na prezydenta. Informacje o sposobie głosowania można znaleźć w lokalu i na każdej karcie. Żeby głos był ważny, należy postawić w kratce obok nazwiska znak „X”. W wyborach do rady miasta i sejmiku oddajemy głos tylko na jednego kandydata. W ten sposób głosujemy na listę, z której on startuje i jednocześnie wskazujemy na niej osobę z pierwszeństwem do uzyskania mandatu. W wyborach na prezydenta też stawiamy krzyżyk tylko przy jednym nazwisku. W pierwszej turze zwycięży kandydat, który otrzyma więcej niż połowę ważnych głosów. W inny przypadku odbędzie się II tura. Jej termin wyznaczono na 5 grudnia. Przejdą do niej dwaj kandydaci z największą ilością głosów.
Reklama: