Jak się poruszać po dużym mieście

Chorzowianin 2018-10-05
Poruszanie się po większych miastach nierzadko wiąże się z wysokimi kosztami. Wynika to głównie ze znacznych odległości pomiędzy kolejnymi punktami. Zdarza się, że dojazd do pracy zajmuje nawet godzinę w jedną stronę. Powszechna jest także opinia, że w dużym mieście lepiej sprawdzi się korzystanie z komunikacji miejskiej, aniżeli jazda własnym autem. Przyczyną tego stanu rzeczy mają być korki w godzinach szczytowych. Ile jest w tym prawdy i ile rzeczywiście kosztuje poruszanie się po większych miastach?
Jak się poruszać po dużym mieście

Koszt utrzymania samochodu

Inwestycja w auto wiąże się nie tylko z kosztami poniesionymi na jego zakup, ale i opłaceniem corocznego ubezpieczenia, naprawami, przeglądem technicznym czy wydatkami na paliwo. Niestety ceny nie spadają, a wręcz przeciwnie. Średnia cena OC z obecnego roku jest nawet o 40% wyższa od roku ubiegłego. Drożeje także paliwo, a w szczególności benzyna. Wszystko to sprawia, że utrzymanie auta w dużym mieście nie zawsze okazuje się opłacalne. Trudno jednak wyobrazić sobie codzienne dojazdy do pracy mieszkając na obrzeżach w sytuacji, gdy nie posiadamy auta. Komunikacja miejska nie zawsze będzie dobrym wyborem, ponieważ nie umożliwi dojazdu w każde miejsce. Ponadto, samochód to najlepsze rozwiązanie w przypadku rodzin z dziećmi, które trzeba zawieźć do przedszkola lub szkoły.

Komunikacja miejska- koszty

Komunikacja w większych miastach jest znacznie bardziej ułatwiona, ponieważ infrastruktura jest dobrze rozbudowana. W stolicy do dyspozycji mamy metro, tramwaje oraz autobusy, dlatego też bez problemu dotrzemy do niemal każdego punktu miasta. Niekiedy występuje jednak konieczność przesiadek, co znacznie wydłuża czas przemieszczenia się. Polska nadal jest daleko w tyle w porównaniu do największych, europejskich miast, gdzie sieć metra jest niesamowicie rozgałęziona. Coraz więcej miast wprowadza bezpłatną komunikację miejską, zwłaszcza dla uczniów. Trudno jednak spodziewać się takich rozwiązań w największych miastach, gdzie będą one po prostu nieopłacalne, gdyż ubytek przychodów byłby zbyt duży. Niemniej, zakup miesięcznego biletu autobusowego dla osoby dorosłej to koszt ok. 100 złotych. Wzrasta on, gdy decydujemy się na transport różnymi środkami transportu miejskiego. Zazwyczaj będzie mniejszy aniżeli wydatki poniesione na paliwo plus dodatkowe opłaty wynikające z eksploatacji samochodu.

Polacy najczęściej wybierają własne auto

Mimo, że dostęp do komunikacji miejskiej jest coraz lepszy, to Polacy nadal znacznie częściej decydują się na zakup własnego auta. To rozwiązanie wybiera blisko ⅔ z nas. Po części wynika to z trendu na rynku mieszkaniowym: znacznie chętniej przeprowadzamy się na obrzeża miasta, skąd dojazd komunikacją miejską jest utrudniony. Ponadto, wśród najczęstszych powodów wyboru auta, pojawia się niezależność oraz szybkość. Ten środek transportu przeważa w każdym, polskim mieście. Co więcej, Polacy zazwyczaj decydują się na zakup aut używanych.

Zakup auta- jak sfinansować?

Pewne sytuacje życiowe sprawiają, że samochód staje się niezbędny. Nie zawsze dysponujemy jednak pieniędzmi na jego zakup. Co wówczas możemy zrobić? Rozwiązaniem może być skorzystanie z pożyczki. Banki stawiają jednak przed kredytobiorcami rozbudowane wymagania, dlatego nie zawsze można liczyć na jej przyznanie. Alternatywą są pożyczki udzielane przez instytucje pozabankowe. Zaletę stanowi fakt, że niektóre z nich oferują obecnie także pożyczki ratalne na stosunkowo wysokie kwoty. Dogodny okres spłaty i możliwość wyboru wysokości rat sprawiają, że każdy może dostosować taką pożyczkę do swoich finansów. W przypadku, gdy potrzebna jest nam mniejsza kwota, zdecydować możemy się na pożyczki krótkoterminowe. W ten sposób sfinansujemy naprawę auta lub podreperujemy domowy budżet, gdy konieczne będzie opłacenie ubezpieczenia lub pojawią się inne, niespodziewane wydatki. Co ciekawe, taka pożyczka udzielana jest przez internet, dlatego nie wymaga licznych formalności, a nawet przedstawienia zaświadczenia o zarobkach. Niepotrzebni będą także poręczyciele.

Poruszanie się po dużym mieście nie powinno sprawiać większych problemów, głównie z uwagi na dobry dostęp do komunikacji miejskiej. Mimo, to nadal najczęściej przemieszczamy się prywatnym transportem. To rozwiązanie doceniane jest zwłaszcza za wygodę i szybkość. W ten sposób łatwiej także pokonywać większe odległości.

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.