Reklama:
Partnerzy:


Kierunek kariera

Chorzowianin 2011-10-20 | Komentarzy: 0
XI Targi Informacji Zawodowej i Wolontariatu odbyły się 18 października w hali Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu. Zorganizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Chorzowie, skierowane były głównie do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych oraz osób planujących podjęcie dalszego kształcenia.
Kierunek kariera

XI Targi Informacji Zawodowej i Wolontariatu | foto. chorzowianin.tv

- Na Targach gościmy blisko 50 wystawców. Są to uczelnie wyższe, szkoły policealne, lokalne ośrodki szkoleniowe oraz instytucje, które proponują młodym osobom wolontariat. Można otrzymać także wskazówki z zakresu poradnictwa zawodowego. Są z nami doradcy zawodowi z Urzędu Pracy, z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, którzy ukierunkują i pomogą wybrać przyszły zawód – mówiła Karina Grudziecka –Polowy, doradca zawodowy z chorzowskiego Urzędu Pracy.

A co na temat Targów sądzą sami zainteresowani? Dagmara Glacjar, tegoroczna maturzystka, przyszła, by zapoznać się z propozycjami wyższych uczelni. - Jest tu wiele ciekawych ofert. Przyszłam tu głównie ze względu na Uniwersytet Śląski. Myślę o polonistyce, rozważam także studiowanie dziennikarstwa.

Damian Wala i Aleksander Wesołowski znaleźli ofertę dla siebie. – Raczej wybiorę kierunki ścisłe. Będzie to mechanika, mechatronika bądź informatyka, jeśli się nie uda, to może fizjoterapia – snuje plany Olek. Kolega ma bardziej sprecyzowany cel. – Chcę iść na informatykę – stwierdza Damian.

Przygotowana przez wystawców oferta była rzeczywiście bogata. Sama Politechnika Śląska proponowała kształcenie na 48 kierunkach, blisko 200 specjalizacjach. – Myślę, ze jest z czego wybierać. Politechnika to 13 wydziałów plus Kolegium Języków Obcych. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Dziewczyny pytają często o chemię, inżynierię środowiska oraz nowy kierunek - inżynierię biomedyczną . Popularne nadal są architektura, budownictwo, transport – relacjonowała Magdalena Pawlaczek, z Działu Promocji Politechniki Śląskiej.

Na Targach znaleźć można było również propozycje wolontariatu. - Poszukujemy wolontariuszy do pracy w Ośrodku Pomocy Społecznej w Chorzowie. Potrzebujemy młodych, silnych mężczyzn, którzy zgodziliby się donosić węgiel osobom starszym, zamieszkującym stare budownictwo. Dziewczęta mogą sprawdzić się w roli asystentki osoby niepełnosprawnej bądź starszej i samotnej. Przydaliby się również chętni, gotowi douczać dzieci w zakresie matematyki, polskiego, informatyki czy języków obcych – apelowała Elżbieta Szyszka z Ośrodka Pomocy Społecznej w Chorzowie.

Jak przyznaje pani Elżbieta, wciąż niewiele młodych osób jest gotowych świadczyć pomoc na rzecz innych. – W tej chwili w naszym ośrodku jest około 10 wolontariuszy. Idea wolontariatu jest słabo rozpropagowana wśród młodzieży. Stąd prośba do wychowawców, aby motywowali młodych ludzi do społecznej pracy.

Zdaniem Kariny Grudzieckiej-Polowy, wolontariat to nie tylko satysfakcja z niesienia pomocy innym, ale także szansa dla młodych na rynku pracy. – Wolontariat może stać się sposobem na znalezienie pierwszej pracy i pozyskanie doświadczenia.

Patrycja Paczyńska specjalista ds. public relations z Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie, ma świadomość, że szerzenie idei wolontariatu wśród studentów jest ważne. - Prężnie rozwijamy różnego rodzaju koła zainteresowań, w tym przede wszystkim wolontariat. Nasi studenci poświęcają się działalności społecznej. Co roku organizujemy konkurs im. Marka Drapińskiego, dla tych, którym bliska jest idea wolontariatu.

mn

Reklama:

Dyskusja:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.