Reklama:
Partnerzy:


Kolejka za pracą

Chorzowianin 2011-10-08 | Komentarzy: 5
Pod koniec sierpnia stopa bezrobocia wyniosła w Chorzowie 10,5 procent. Sytuacja jest lepsza niż w sąsiednich Świętochłowicach czy Siemianowicach Śląskich, ale wciąż są grupy osób, które na rynku pracy nie mogą się odnaleźć. Z myślą o nich zorganizowano XXIII Targi Pracy.
Kolejka za pracą

23 Targi pracy w Chorzowie | foto: Magdalena Nowak

Małgorzata Sosenka na Targi Pracy przyszła po raz pierwszy. Jest świeżo upieczoną absolwentką chemii. – Trzy miesiące temu ukończyłam studia. Poszukuję pracy w zawodzie jako analityk medyczny, chromatograf bądź pokrewnej, ale niestety o pracę w tej branży jest ciężko, jeśli nie ma się doświadczenia. Moi znajomi są w podobnej sytuacji.

- Sytuacja absolwentów na rynku pracy faktycznie nie jest łatwa. Jest to spory problem w skali kraju, województwa. Absolwenci stanowią około 20 proc. osób bezrobotnych. W przypadku Chorzowa sytuacja jest nieco lepsza, bowiem wskaźnik ten wynosi 17-18 proc. Zdajemy sobie sprawę z powagi sytuacji oraz tego jak ważne jest, aby młodzi ludzie szybko podjęli pierwszą pracę, stąd szereg podejmowanych przez nas działań i prób pozyskania środków, które ułatwiłyby młodym start na rynku pracy – mówi Jerzy Kędziora, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Chorzowie. – Kolejną grupą osób, której trudno znaleźć zatrudnienie, to osoby o niskim wykształceniu lub nie posiadające żadnego wykształcenia. Ta grupa wśród zarejestrowanych w naszym urzędzie jest najliczniejsza i stanowi około 40 proc. – dodaje.
 
XXIII Targi Pracy, odbyły się 6 września, już tradycyjnie w hali MORiSu. Oferty prezentowało blisko 50 pracodawców oraz 15 urzędów pracy i placówek szkoleniowych. Nie zbrakło także zagranicznych ofert. - Mamy najróżniejsze oferty pracy. Oferujemy wyjazdy do Holandii, Belgii i Niemiec. Począwszy od propozycji zatrudnienia na stanowiskach produkcyjnych po oferty dla pracowników wykwalifikowanych, takich jak elektrycy, hydraulicy, spawacze . Większość pracodawców wymaga znajomości języka, jednak zdarzają się oferty, gdzie umiejętność ta nie jest wymagana - przyznaje Monika Król z Agencji Pracy Euro Works z Katowic.

Na Targach Pracy spotkaliśmy Elżbietę Okupską, aktorkę śląskich scen teatralnych. - Przyszłam tutaj z synem, który poszukuje pracy. Znaleźliśmy kilka interesujących ofert. Syn planuje wyjechać za granicę. Jestem po raz pierwszy na Targach Pracy. Ja całe szczęście nigdy nie poszukiwałam pracy i nie musiałam korzystać z tego typu imprez. Jak oceniam organizację? Poza długą kolejką przed wejściem, wszystko jest w porządku , jasno wyłożone, obsługa jest miła. Jest ok – uśmiecha się pani Elżbieta.

O pracę trudno także osobom w wieku „50+” oraz osobom niepełnosprawnym. Choć w przypadku drugiej grupy sytuacja w ostatnich latach znacznie się poprawiła, w okresie 2007-2010 przybyło ponad 70 tys. miejsc pracy, nadal niewiele osób niepełnosprawnych decyduje się na podjęcie zatrudnienia. W Polsce nie pracuje 75 proc. niepełnosprawnych. Sytuację tą wyjaśnia poseł Marek Plura. – Uważam, że to przede wszystkim lata zaniedbań i umacnianie w ludziach niepełnosprawnych przekonania i poczucia, że do niczego się nie nadają, są gorsi, że nikt nie zechce ich zatrudnić. Winne jest także prawo. Ale mam nadzieję, że nowelizacja jaka wejdzie w życia 1 stycznia 2012 roku zwiększy chęć i gotowość osób niepełnosprawnych do podjęcia pracy.

Nowe uregulowania prawne podniosą próg dochodu, po przekroczeniu którego zawieszane będzie wypłacanie renty do 1750 zł. – Dotychczas niepełnosprawni, którzy korzystają z renty socjalnej nie mieli motywacji, żeby pracować , bowiem podejmując zatrudnienie, nawet przy najniższej płacy krajowej, tracili prawa do świadczeń. Taka sytuacja powodowała, że pracę podejmowało, jednocześnie decydując się na utratę renty, zaledwie 1,5 proc. niepełnosprawnych – przytacza dane Marek Plura.  
Magdalena Nowak

Reklama:

Dyskusja:

~Milka.

IP: 84.10.*.*

2011-10-09 08:02:23

SZkoda czasu aby pójść na Targi Pracy.Bo większe słowo niz same Targi.

~kadrowiec

IP: 83.5.*.*

2011-10-09 17:25:07

Brak podstawowej informacji z przebiegu targów pracy: - iloma wolnymi miejscami pracy dysponowały firmy na targach? - efetywne nowe zatrudnienia po targach? - zawody poszukiwane na targach? - inne konkretne informacje o efektach targów pracy.

~uczestnik

IP: 83.5.*.*

2011-10-09 17:26:39

Informacje z przebiegu targów pracy płytkie i nieprofesonalne.

~mn

IP: 89.76.*.*

2011-10-09 21:21:24

poszukiwane podczas TP zawody: http://www.forum.chorzow.slask.pl/printview.php?t=6717&start=0&sid=d445c4fdddaf64b60669df8befcab663 bardzo proszę. O efektywności jesiennej edycji TG będzie można rozmawiać dopiero za jakiś czas.

~emeryt

IP: 87.207.*.*

2011-10-10 05:53:40

te targi to daremna rzecz.jadac na te targi straciłem czas i pieniadze na bilet.zadnych konkretnych ofert.kto organizuje takie badziewie.ciekawe ile to kosztowało.

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.