Kolejna edycja europejskich staży

Chorzowianin 2009-01-27
Szukasz pracy w kraju, ale brakuje Ci odpowiednich kwalifikacji? Możesz je zdobyć za granicą. Powiatowy Urząd Pracy już po raz drugi organizuje praktyki dla bezrobotnych w Niemczech.
Kolejna edycja europejskich staży
Pierwsze praktyki odbywały się od 19 października do 29 listopada ubiegłego roku w Centrum Kształcenia i Integracji Internationale Bund w Niemczech. Szkolić fach pojechało dziewięcioro praktykantów zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Chorzowie.

Grzegorz Borowski zajmował się pacjentami domu seniora niemieckiej Caritas. Takich ośrodków u naszych zachodnich sąsiadów jest kilka. – Mam pewne doświadczenie w pomocy starszym osobom. Jakiś czas temu prowadziłem kancelarię Św. Brata Alberta. Jak tylko dowiedziałem się o możliwości odbycia praktyk w Niemczech, zgłosiłem aplikację. Opłacało się – relacjonuje. Teraz w kraju chce założyć firmę, która będzie pomagała osobom starszym. – Wiem, że jest zapotrzebowanie na tego typu działalność. Już złożyłem wniosek na bezzwrotną dotację – tłumaczy.

G. Borowski sporo nauczył się na praktykach. – Komfort pracy jest znacznie lepszy niż w podobnych domach w naszym kraju. Nie ma nieprzyjemnego zapachu. Aż chce się pracować. U nas wszystko robi się na siłę. Tam jest zupełnie inne podejście – opowiada. Pan Grzegorz pracował codziennie po osiem godzin. Do pracy przychodził po szóstej rano. – Najgorszy był stres związany z barierą językową. Po kilku dniach jednak przywykłem do tego. Bariera zanikła i pacjenci mnie polubili – wspomina.

Aleksandra Wieczorek pracowała jako recepcjonistka w trzygwiazdkowym hotelu we Frankfucie nad Odrą. Z hotelu korzystali szczególnie klienci biznesowi. Organizowane też były konferencje. – Przekonałam się, że dobrze potrafię niemiecki. Wiem też, że ci którzy nie potrafią niemieckiego, nie mają czego tam szukać – przyznaje. Teraz szuka pracy w polskich hotelach.

Praktyki są finansowane ze środków Unii Europejskiej, programu Leonardo da Vinci. Kolejne rozpoczynają się w lutym. Zapisy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Chorzowie.

Aby móc skorzystać z praktyk trzeba być bezrobotnym. Mieć ukończone od 18 do 35 lat, posiadać wykształcenie zawodowe lub ukończony kurs zawodowy w kierunku kucharz, kelner, hotelarz, opiekun osób starszych, bądź florysta.

Dzięki praktykom osoby z naszego miasta mają szansę podnieść poziom kwalifikacji, nabyć nowe doświadczenia, poznać ludzi pracujących na tym samym stanowisku w innym kraju. Wyjazd w całości sfinansowany jest ze środków programu Leonardo da Vinci. Dodatkowo każdy z uczestników otrzyma kieszonkowe w wysokości 400 euro.

(pam)

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.