Moc Ducha Świętego

Chorzowianin 2008-09-23
– Chorzowskie parafie mają wspaniałych patronów, ale nad nimi wszystkimi góruje Duch Święty – stwierdził abp Damian Zimoń. Parafianie potwierdzają, że działanie Ducha Św. na terenie najmłodszej parafii dekanatu jest szczególne.
Moc Ducha Świętego
Jubileusz to okazja do zorganizowania Misji Świętych, prowadzonych przez misjonarza rozbudowanych nauk rekolekcyjnych. W tym roku parafię Ducha Świętego odwiedził ks. dr Lucjan Bielas. – Epikleza to modlitwa, w której prosimy Boga Ojca o Zesłanie Ducha Świętego na zgromadzonych na Eucharystii w celu ich zjednoczenia i uświęcenia. Tak często podczas Mszy świętej na tę modlitwę nie zwracamy uwagi. Również w naszej codzienności nie zwracamy uwagi na Tego, który jest jedyny będący w możności nadać jej właściwy sens. Wasz kościół jest pośród wszystkich innych świątyń wyjątkowy, jest bowiem krzykiem obecności Ducha Świętego w Kościele. W hałasie i zgiełku tego świata musimy ten krzyk usłyszeć i dołączyć własne gardła – zwracał się do wiernych rekolekcjonista. Jubileusz parafii to dla ks. Grzegorza Kotyczki, proboszcza parafii czas szczególny. – To spojrzenie w głębię, odnowienie duchowe parafii, odżycie duchowe – wylicza.

Parafia Ducha Świętego pół wieku temu wyodrębniona została z parafii św. Jadwigi. – Nie czujemy się filią św. Jadwigi – zauważa dziś proboszcz. Pierwszym budowniczym kościoła był ks. Karol Nawa, poprzedni wikariusz w Jadwidze. Pozwolenie na budowę otrzymano po październikowej odwilży w 1956 roku. Tymczasową kaplicę oddano do użytku w 1958 roku. Parafia została erygowana 8 września.

Parafia Ducha Świętego to ewenement. Wszyscy jej dotychczasowi proboszczowie do dziś jeszcze posługują. Jest ich trzech: ks. dr Karol Nawa, budowniczy kościoła i pierwszy proboszcz od 1957 do uwięzienia w 1959 roku, ks. Teodor Poloczek, który budował kościół od 1960 roku do czerwca 1963 roku i ks. Czesław Mąka, proboszcz od 1963 do 1995 roku.

Więcej w dodatku „Parafianin”

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.