Modlitwa w sercu stolicy

Chorzowianin 2009-06-09
Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi – mówił trzydzieści lat temu podczas pielgrzymki do Polski Ojciec Święty Jan Paweł II. Na pamiątkę tego wydarzenia na pl. Piłsudskiego odsłonięty został krzyż. Chorzowianie mocno włączyli się w organizację tego wydarzenia.
Modlitwa w sercu stolicy
Jednym z organizatorów spotkania na pl. Piłsudskiego był Ruch Światło-Życie, którym kieruje ks. Adam Wodarczyk, kapłan znany parafianom ze św. Jadwigi i św. Józefa. Odpowiedzialnym za muzykę liturgiczną był Chorzowski Ośrodek Liturgiczny.

- To wielki zaszczyt grać i śpiewać podczas tak wielkich uroczystości, w historycznym miejscu i czasie, i być świadkiem odsłonięcia i poświęcenia krzyża, który na wieki będzie stał w sercu Warszawy. Było to również niesamowite spotkanie modlitewne. Szczególnie, kiedy ks. Adam Wodarczyk wraz z ks. Adamem Pradelą poprowadzili wzniosłą modlitwę - relacjonuje Sławomir Witkowski z Chorzowskiego Ośrodka Liturgicznego, który przygotowywał śpiewy podczas uroczystej liturgii na pl. Piłsudskiego. Pieśń „Chrystus Królem” na warszawskim placu została wykonana w jego aranżacji. S. Witkowski przyznaje, że ten dzień zapamięta szczególnie, nie tylko dlatego, że odsłonięto krzyż w sercu miasta. - Tego dnia stał się cud. O ile przez cały tydzień pogoda była deszczowa, o tyle już od rana w sobotę nad Warszawą zaświeciło słońce. I tak utrzymało się już do końca dnia – relacjonuje.

Współpracował między innymi z Marcinem Pospieszalskim podczas wieczornego koncertu. Wystąpili na nim muzycy z zespołów Deus Meus, New Life M, oraz niemal stuosobowy chór i trzydziestoosobowa orkiestra pod dyrekcją S. Witkowskiego. Przygotowania do śpiewów odbywały się w Chorzowie, w połowie maja.

Połowę chóru stanowili Ślązacy, a orkiestrę w większości tworzyli młodzi muzycy z naszego regionu: z Chorzowa, Katowic i Bytomia, w tym członkowie chorzowskiego zespołu Circulum. Z chorzowskich parafii na czuwanie modlitewne wyruszyły autobusy pełne wiernych.

- To znamienne, że krzyż stanął dopiero dwadzieścia lat po odzyskaniu wolnej Polski. To również znak nadziei – dzielił się z wiernymi podczas niedzielnej Mszy św. ks. Ryszard Nowak, rezydent parafii św. Jadwigi Śląskiej, na co dzień związany z Ruchem Światło-Życie. Warszawskie spotkanie posłużyło mu jako nawiązanie do wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbywały się tego samego dnia. – Badania pokazują, że wśród osób wierzących jest najwięcej głosujących. To znak, że właśnie my chrześcijanie potrafimy wziąć na siebie odpowiedzialność. Weźmy tę odpowiedzialność również dziś – dodał.
(pam)

(pam)

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.