Trzech bratanków

Chorzowianin 2008-09-16
Obchody dziesięciolecia partnerstwa Chorzowa, węgierskiego Ózd i czeskiego Zlina. W programie jubileuszowych uroczystości nie zabrakło występów zespołów muzycznych, meczu piłki nożnej czy seminarium poświęconego współpracy miast.
Trzech bratanków
- Możemy podzielić się wieloma cennymi doświadczeniami. Bardzo ważne są kontakty nawiązane przez młodzież, grupy sportowe, artystyczne czy stowarzyszenia. Poznajemy różne kultury, tradycje, sposób podejścia do życia. Przez ten czas nawiązało się wiele przyjaźni, a nawet związki małżeńskie – mówił Marek Kopel, prezydent Chorzowa, podczas seminarium w Górnośląskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości w Chorzowie. Przypomniał także początki partnerskiej współpracy.

Przysięgę Bliźniaczego Partnerstwa na zasadach Rady Gmin i Regionów Europy zarówno z Ózd i Zlinem podpisano 28 kwietnia 1998 r. Kontakty z zagranicznymi miastami nawiązano kilka lat wcześniej. – Nasza historia, poprzemysłowy górniczo-hutniczy charakter stworzyły dobre podstawy do współpracy – zaznaczył Benedek Mihály, prezydent Ózd. Nawiązał do początków powstania miasta, które do XIX wieku było maleńką osadą. Do jego rozwoju przyczyniło się górnictwo i hutnictwo. Prawa miejskie, po przyłączeniu sąsiednich wiosek, Ózd uzyskało w 1949 roku. Koniec lat 80. przyniósł przemysłowy kryzys. Postawiono na inne dziedziny gospodarki. Rozwija się metalurgia, przemysł elektryczny, handel. Pomagają dotowane przez UE programy. Ważną rolę odgrywa kultura i sport. – Cieszę się, że nasza przyjaźń jest niezmienna od 10 lat. Dobrze rozwija się współpraca między naszymi szkołami. Najwięcej radości daje mi uśmiech na twarzach młodych ludzi – mówił B. Mihály. – Honorem jest dla mnie osobisty udział przy podpisywaniu Przysięgi Bliźniaczego Partnerstwa – przyznał Zdeněk Dostál, były burmistrz Zlina.

Więcej w środę w tygodniku Chorzowianin


Wojciech Zawadzki

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.