Niebiescy lepsi od Arsenalu i Juventusu!

Chorzowianin 2010-01-08
Póki co nie na boisku, ale w notowaniach giełdowych. Okazuje się, że w ubiegłym roku akcje Ruchu wzrosły o ponad 25 punktów. Tylko trzy kluby z całego świata spośród notowanych na giełdzie mają lepszy wynik.
Niebiescy lepsi od Arsenalu i Juventusu!
Gdy 4 grudnia 2008 roku chorzowski Ruch - jako pierwszy polski klub - wchodził na giełdę, towarzyszyła temu wielka niepewność. Na rynkach finansowych szalał kryzys, a doświadczenie uczyło, że na akcjach można zarobić, ale także wiele stracić. Przypomnijmy, że spółka z Chorzowa jest notowana na rynku alternatywnym New Connect.

Po pierwszym roku można z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że „niebiescy” podołali wyzwaniu! Klub opublikował właśnie analizę przedstawiającą wynik giełdowy 28 klubów z całej Europy. Zestawienie opracował Wojciech Szymon Kowalski, główny ekonomista INVESTcon Group SA, opierając się na „Financial Times”.

Co z niego wynika? Że akcje „niebieskich” zyskały w 2009 roku 25,2 %, dzięki czemu chorzowski klub plasuje się w ścisłej czołówce rankingu. Jedynie Besiktas Stambuł (zysk 232,8%), Sporting Braga (+52,7%) oraz AS Roma (+37,2%) wyprzedzają nasz klub.

Warto zwrócić uwagę na tych, którzy zanotowali gorszy wynik od Ruchu. A są w tym gronie takie firmy, jak: Arsenal Londyn, Juventus Turyn, Borussia Dortmund czy Tottenhamu Londyn. Akcje dwóch ostatnich straciły w minionym roku - odpowiednio 14,2% i 18,5%.

Fot. www.newconnect.pl

(mf)

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.