Niecodzienni goście

Chorzowianin 2009-07-15
Kolorowe stroje. Potężne głosy. Grzechotki oraz afrykańskie bębny - tam-tamy. W czwartek, 9 lipca, w Chorzowie gościła ewangelizacyjna grupa Claret Gospel z Wybrzeża Kości Słoniowej. [TV]
Niecodzienni goście
- To już nasza trzecia bądź czwarta wizyta w Chorzowie. Bardzo cieszymy się z zaproszenia. To zaszczyt dla nas, że możemy tu dziś wystąpić - mówi ojciec Roman Woźnica CMF, misjonarz klaretyn, opiekun zespołu.

Claret Gospel to ewangelizacyjna grupa z Wybrzeża Kości Słoniowej. W swojej twórczości łączą elementy kultur takich krajów jak Burkina Faso, Mali, Ghany, Wybrzeża Kości Słoniowej i Liberii. – Owszem, jesteśmy zespołem folklorystycznym, ale przede wszystkim naszym zadaniem jest głoszenie Ewangelii. To cel nadrzędny, pokazujemy jak w radosny sposób przekazać i cieszyć się „dobrą nowiną”- przyznaje ojciec Roman.

Grupa gości w Polsce po raz piąty. W przeciągu 60 dni da około 50 koncertów. Członkowie zespołu to dyrygenci chórów, katecheci oraz osoby silnie związane i zaangażowane w działalność misji. – Bardzo podoba mi się w waszym kraju. Zdziwiła mnie duża liczba kościołów, przydrożnych krzyży i miejsc kultu religijnego. Poza tym w zupełnie inny sposób przeżywacie swoją wiarę, wynika to pewnie z różnic kulturowych. My jesteśmy bardziej ekspresyjni. Reagujemy spontanicznie. Jeżeli się cieszymy, to śpiewamy i tańczymy, jeśli coś nas zasmuci bądź wzruszy, płaczemy. To ma odzwierciedlenie w naszej muzyce - mówi David Quasi, członek Claret Gopsel.Podczas czwartkowego koncertu tą właśnie żywiołowością, spontanicznością i radosnym śpiewem porwali do tańca młodych chorzowian, którzy zgromadzili się w Chorzowskim Centrum Kultury. Zespół zapewnił także oprawę muzyczną, uroczystej mszy, która odbyła się 9 lipca, o godz. 18 w kościele św. Jadwigi w Chorzowie. Podczas nabożeństwa zespół zaprezentował tradycyjne afrykańskie stroje.
Magdalena Nowak

Reklama:

Polityka plików "cookie"

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.